Wybór projektu domu-o czym pomyśleć. Cz. 2
Zanim zaczniesz budowę

Wybór projektu domu-o czym pomyśleć. Cz. 2

Jednym z pierwszych problemów, z którym zmagają się osoby zamierzające rozpocząć budowę, jest wybór projektu. Wiąże się to także z określeniem optymalnej wielkości domu. Podobnie jak większość inwestorów, marzysz o przestrzeni a jednocześnie o kompaktowym domu, który nie będzie dla Ciebie obciążeniem finansowym do końca życia? Przed wyborem projektu sprecyzuj swoje potrzeby mieszkaniowe, żeby ułatwić sobie wybór parametrów przyszłego domu.

Wybór projektu domu-o czym pomyśleć. Cz. 2

W poniższym wpisie przeczytasz o:

  • planowaniu wielkości domu,
  • powierzchni netto, użytkowej i powierzchni zabudowy,
  • tym, co zrobić żeby nie być rozczarowanym zbyt dużym lub zbyt małym domem,
  • dostosowaniu wielkości domu do możliwości finansowych,
  • tym jak zmniejszyć powierzchnię domu,

Planowanie wielkości domu

Chcesz zmienić dotychczasowy metraż, na którym mieszkasz, ale tak naprawdę nie wiesz, czy dwukrotne zwiększenie powierzchni w nowym domu, rozwiąże problem zbyt małej przestrzeni. Wielkość domu jest bardzo ważna, ponieważ wpływa na ogólny komfort użytkowania. Dlatego najczęściej mówi się o tym, żeby dostosować wielkość domu do ilości mieszkańców, oraz tak, żeby w przyszłości były możliwe zmiany. Tylko w tym przypadku, troje mieszkańców nie oznacza trzech pokoi, ponieważ funkcjonalny dom, to nie tylko kuchnia, łazienka i pokoje.

Budując dom marzysz o wygodzie, której Ci brakuje w chwili obecnej. Myślisz więc o większym salonie, osobnych pokojach dla dzieci, pralni, komfortowej kuchni, spiżarni, garażu i kotłowi. Z tych wszystkich udogodnień wychodzi trzykrotność powierzchni, dwupokojowego mieszkania, lub więcej. Decydując się na budowę, z pewnością zależy Ci na własnej sypialni, oraz na tym, żeby Twoje dzieci miały osobne pokoje. Jeżeli planujesz powiększenie rodziny, (ale nie jesteś o tym przekonany) zaplanuj dom tak, żebyś mógł wygospodarować przestrzeń dla ewentualnego nowego mieszkańca. Zrezygnowanie z pokoju gościnnego, przeniesienie biurka do sypialni, lub wydzielenie osobnego pokoju na poddaszu, będzie możliwe, ale takie ewentualne zmiany również zaplanuj.

Uważaj jednak na jeden z najczęstszych błędów przy określaniu powierzchni nowego lokum, czyli wybór zbyt dużego metrażu. Jeśli dotychczas mieszkałeś w zbyt małym mieszkaniu, w którym brakowało miejsca, łatwo też wyolbrzymić swoje realne potrzeby. Wiadomo, że w nowym miejscu zamieszkania nie chcesz borykać się z dotychczasowymi problemami, ale nie jest dobrym rozwiązaniem wyodrębnianie oddzielnej przestrzeni na każdą z potrzeb jaka przyjdzie Ci do głowy, chyba, że Twój budżet nie jest niczym ograniczony 🙂

Powierzchnia netto, użytkowa i zabudowy

  • Powierzchnia netto

Zastanawiając się nad wielkością domu oraz jego kosztami, zwróć uwagę na powierzchnię netto. Jest to powierzchnia, która chyba najbardziej pomoże oszacować koszty budowy gdyż jest to powierzchnia wszystkich pomieszczeń budynku łącznie z piwnicą, poddaszem, kotłownią, pralnia, strychem czy garażem. Jest to powierzchnia liczona po poziomie podłogi w budynku wykończonym (z tynkami i listwami przypodłogowymi).

  • Powierzchnia użytkowa

Często posługujemy się wartością o nazwie powierzchnia użytkowa. Logika podpowiada nam, że jest to wielkość wszystkich pomieszczeń znajdujących się w domu, które użytkujemy. Tak nie jest, ponieważ powierzchnia użytkowa budynku nie obejmuje np. takich pomieszczeń jak garaż, pralnia, strych, piwnica czy kotłownia (w naszym przypadku kotłownia została celowo powiększona, więc powierzchnia użytkowa jest pomniejszona o niemal 11m2 kotłowni). Powierzchnia użytkowa sumuje tylko wielkość pomieszczeń związanych bezpośrednio z mieszkalną funkcją budynku (kuchnia, łazienka, pokoje itp.)

  • Powierzchnia zabudowy

Jest powierzchnią liczoną po zewnętrznym obrysie budynku. Do całkowitej powierzchni zabudowy są wliczane wszelkie dobudówki, wiaty, tarasy czy np. ogród zimowy. Powierzchnia zabudowy jest o tyle ważna, że jest brana pod uwagę, w momencie określania wymiaru podatku od nieruchomości (miedzy innymi za budynki mieszkalne). Wielkość ustalonego podatku może stać się lekkim zaskoczeniem, gdyż tak jak w naszym przypadku, powierzchnia zabudowy obejmuje dom parterowy, wiatę na dwa samochody oraz duży taras.

Aby wielkość była odpowiednia

Budowa domu to dla nas komfort przestrzenny, ale metraż musi być wyważony pod wieloma względami, od najważniejszych, czyli kosztów jego budowy, aż po prozaiczne czynności takie jak sprzątanie. W związku z tym planuj przestrzeń z rozwagą i pomyśl czy zbyt duże przestrzenie nie będą Twoim przekleństwem. Porównaj projekt z przestrzenią, w której obecnie mieszkasz lub inną, którą często odwiedzasz.

Wybór projektu domu-o czym pomyśleć. Cz. 2

Moja koleżanka w trakcie szukania idealnego projektu dla siebie i swojej rodziny, przyjechała do mnie z miarą i mierzyła wszystko co się dało. Pomierzyła szerokość i wysokość konkretnych okien, wiatrołap, długość i szerokość korytarza, odległość szafek kuchennych od wyspy, meble, a następnie przenosiła te wymiary na swój projekt i porównywała z naszym, tak żeby sobie zwizualizować, czy jej projekt w obecnej formie będzie wystarczający. Dzięki temu zweryfikowała swoje realne potrzeby, co jeszcze bardziej pozwoliło im dopasować do siebie wybrany dom.

Na projekcie budynek wydaje się albo za mały, albo za duży. Ciężko sobie wyobrazić poszczególne pomieszczenia. Taki prosty zabieg, pozwoli Ci doprecyzować jakiej przestrzeni potrzebujesz. Czy dany pokój nie ma przesadnie zbyt dużej powierzchni, czy w salonie zmieści się duży stół jadalniany, czy będzie trzeba się ograniczyć do okrągłego i rozkładanego, czy w spiżarni zmieszczą się 2 regały, czy w wiatrołapie staną swobodnie 2 czy 3 osoby itd. Nie każdy widzi to od razu patrząc na plan. Lepiej sobie wszystko rozrysować, niż być potem rozczarowanym wielkością, w jedną lub drugą stronę.

Wielkość budynku a koszty budowy

To jakie mamy potrzeby to jedno, drugie to koszty związane z budową domu. Określenie budżetu na miarę możliwości, to kluczowy element inwestycji. Mały dom, spełniający wszystkie potrzeby domowników, może być tak samo wspaniały, jak duży, z imponującą architekturą. Dodatkowy pokój z pewnością zagospodarujesz, ponieważ miejsca nigdy za wiele. Podobnie jest z przestronnym garażem, w którym wszystko ma swoje miejsce, a nie taki, który zastawisz pudłami. Niestety każdy dodatkowy metr kwadratowy to również kolejny metr kwadratowy kosztów (fundamenty, ściany, dach). W kwestiach ogólnych kosztów budowy powiązanych z wyborem projektu pisałam w części pierwszej.

Jak zmniejszyć powierzchnię domu?

  1. Rozważ czy pomieszczenie takie jak np. pralnia nie lepiej połączyć z innym pomieszczeniem gospodarczym lub nawet garderobą. Pomieszczenia wielofunkcyjne to jedno z lepszych rozwiązań, które zmniejszą powierzchnię domu.
  2. Suszarka na pranie nie musi stać na ziemi. Idealnym rozwiązaniem, które oszczędzi miejsce, jest suszarka podwieszana pod sufitem.
  3. Zmniejsz tzw. ciągi komunikacyjne.
  4. Jeżeli szukasz oszczędności w metrażu domu, zaplanuj funkcjonalną kuchnię oraz ustawne pokoje. W dobie internetu i inspiracji, którymi można się sugerować, nawet najmniejszy pokój można urządzić funkcjonalnie i ze smakiem.
  5. Zrezygnuj z garażu na rzecz wiaty.

 

Wybór projektu domu-o czym pomyśleć. Cz. 2

Wybierając projekt, skupiamy się często na bryle budynku, układzie pomieszczeń a wielkość szacujemy na tzw. “oko”. Mieszkanie wydaje się małe, wiec dom 120 m2 to niewiele więcej? Wybór projektu domu, to przede wszystkim dostosowanie się do możliwości finansowych, potrzeb mieszkańców ale przede wszystkim wpływ na jakość życia. Nie bój się pytać o wielkości pomieszczeń wśród rodziny i znajomych, to nic nie kosztuje, a pozwoli urealnić Twoje potrzeby. Szukaj rozwiązań pozwalających optymalizować przestrzeń. Chodzi przecież o to, żeby mieszkało się możliwie najbardziej komfortowo, nie wydając przy tym mnóstwa pieniędzy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *