Wybór projektu domu-o czym pomyśleć. Cz. 3
Zanim zaczniesz budowę

Wybór projektu domu-o czym pomyśleć. Cz. 3

Chcesz żeby dom odpowiadał Twojej estetyce, był funkcjonalny i najlepiej żeby służył przez długie lata, pomimo zmian w Twoim życiu? Wybór projektu to nie tylko metraż i estetyka bryły, choć na początku drogi, wydają się bardzo ważne. Pomyśl przede wszystkim o potrzebach domowników, ponieważ kluczowa jest funkcjonalność jaką ma spełniać Twój dom. Postaraj się więc dobrze przemyśleć wszystko już na etapie wyboru projektu.

We wpisie przeczytasz o:

  • tym do kogo i czego dobieramy projekt domu,
  • elementach na jakie zwrócić uwagę wybierając projekt.

Dom to jego mieszkańcy

Wybierając projekt domu, tak naprawdę w pierwszej kolejności, nie myśl o bryle budynku i o jego wyglądzie. Pomyśl przede wszystkim o funkcjonalności. Żeby dom spełniał Wasze potrzeby, przede wszystkim musicie się nad nimi zastanowić i określić je. Dom powinien ułatwiać codzienne funkcjonowanie i być dostosowany do stylu życia jaki prowadzisz. Najlepszy projekt to taki, który jest dopasowany do naszych potrzeb, do tego co lubimy robić i jak spędzamy czas.

Inne potrzeby będą dotyczyły dużej rodziny a zupełnie inne mniejszej. W zależności od tego czy lubimy aktywnie spędzać czas np. jeżdżąc na rowerach lub uprawiając inne sporty. W gronie domowników, czy raczej podczas spotkań ze znajomymi. Czy jesteście typami domatorów i lubicie spędzać swój czas w domu. Czy jednak dom jest dla Was jedynie sypialnią i krótkim przystankiem w zabieganym życiu pełnym zajęć dodatkowych. A być może dom to świetne miejsce rozrywki ze znajomymi? Do tych upodobań dobieramy funkcje jakie ma spełniać nasz dom.


Pomyśl o tych kilku zagadnieniach:

Gdzie lubisz spędzać czas z domownikami?

Czy spędzacie czas przy stole np. przy wspólnych posiłkach i grach? Czy raczej więcej czasu spędzacie na kanapie oglądając telewizje lub czytając książki pod ciepłym kocem? Zaplanuj ulubioną przestrzeń możliwie najwygodniej np. tak żeby zmieścił się duży stół do ewentualnego biesiadowania z gośćmi lub wygodna kanapa. Jeśli uwielbiasz przyjmować rodzinę i znajomych, rozważ połączenie kuchni z salonem i jadalnią. Taka przestrzeń sprzyja rozmowom i dobrej zabawie, z których gospodarze nie są wyłączeni podczas przygotowań. Jeśli pracujesz w domu zadbaj o ciche miejsce do pracy. W wolnym czasie lubisz układać puzzle lub malować? Każda przestrzeń jest dobra, ale dobre oświetlenie jest również ważne. Miejsce na Wasze aktywności, rzeczy związane z hobby lub sportem, oczywiście można wymyślić potem, ale chodzi właśnie o to, żeby Twój dom był funkcjonalny i dopasowany do potrzeb.

Wybór projektu domu-o czym pomyśleć. Cz. 3

Wielkość rodziny a pomieszczenia

Idealnie jest jeżeli każdy domownik ma swoją sypialnię. Jeżeli Twoja rodzina składa się z dwóch czy trzech osób, nie planuj dodatkowych kilku pokoi, (bo może będzie jeszcze jedno dziecko, albo goście zostaną na noc, albo książki powinny być w biblioteczce-to już są trzy pokoje) jeden dodatkowy w zupełności wystarczy na wszystkie “ewentulności”. Gości zawsze można położyć w sypialni, na materacu, albo na kanapie, a książki znajdą miejsce nawet w najskromniejszej sypialni. Jeżeli chcesz powiększyć dom o kolejne pomieszczenie, zadaj sobie pytanie, czy będzie faktycznie wykorzystane, czy raczej stanie się przechowalnią rzeczy, które nie mają swojego miejsca. Jeżeli natomiast posiadasz lub planujesz dużą rodzinę, zadbaj o takie pomieszczenie jak pralnia i suszarnia oraz komfortową przestrzeń na buty i ubrania. W przypadku dużej rodziny takie przestrzenie są najbardziej pożądane.

Funkjonalna kuchnia

Lubisz gotować, albo przyjmować rodzinę i znajomych? To przede wszystkim zaplanuj funkcjonalną kuchnię. Jeżeli jeszcze nie masz sprecyzowanych potrzeb, porozmawiaj z projektantem wnętrz lub ze stolarzem. Osoby te doradzą Ci rozwiązania, które ułatwią życie (np. odpowiedniej głębokości szuflady, odległość blatu roboczego od zlewu, ukrycie spiżarni).Większość rzeczy to drobnostki, ale z perspektywy użytkownika są dużym ułatwieniem. Jeśli kuchnia to serce Twojego domu, pomyśl o spiżarni, w której zmieścisz zapasy i ewentualnie drugą lodówkę (te w zabudowie są małe). Bardzo modna stała się kuchnia otwarta na salon, która sprawia, że wnętrze wydają się większe. Przestrzeń dzienna połączona z kuchnią to nie tylko dobre rozwiązanie podczas wizyt gości. Przede wszystkim jest to miejsce, które zbliża do siebie domowników i pozwala spędzać wspólnie więcej czasu.

Wiatrołap

Wejście do dom czyli wiatrołap, musi być przede wszystkim wygodny tak żeby zmieściły się w nim jednocześnie dwie lub trzy osoby. Najlepiej jak już w tym pomieszczeniu wydzielisz miejsce na kurtki dla domowników i gości. Ważne żebyś przemyślał gdzie ustawić buty, tak żeby nie stanowiły problemu z przejściem lub otwieraniem drzwi.

Miejsce na książki

Jeżeli lubisz czytać książki i wolisz te w wersji papierowej niż na czytniku, również dla nich zaplanuj miejsce. Nie musi być to od razu osobne pomieszczenie, ale wybierając projekt, pomyśl gdzie mogą zawisnąć półki lub stanąć regały na książki.

Wybór projektu domu-o czym pomyśleć. Cz. 3

Kontakty

Spróbuj sobie wyobrazić gdzie podłączysz sprzęt w danym pomieszczeniu, typu odkurzacz i czy zasięg wystarczy na przynajmniej dwa pokoje. A może będziesz korzystać z odkurzacza autonomicznego? Jeżeli się nad takim zastanawiasz, zaplanuj miejsce gdzie będzie miał stację, tak żeby nie przeszkadzać i nie zagracać przestrzeni.

Komunikacja w domu

Wygodne ciągi komunikacyjne, nie muszą być dużą przestrzenią, która zmniejszy powierzchnię mieszkalną. Wystarczy żeby komunikacja nie kolidowała z meblami czy drzwiami. Jednak w przypadku domów parterowych takich jak nasz, musisz się liczyć, że komunikacja będzie zajmowała więcej przestrzeni niż w domu piętrowym.

Łazienki

Ilość łazienek sprawia inwestorom problem. W dużym domu można wygospodarować kilka łazienek (jeżeli kogoś na to stać, ponieważ wyposażenie łazienki to koszty płytek, ceramiki, prysznica, wanny czy baterii) np. dla rodziców, dzieci oraz gościnną, czasem dodatkowa w strefie gospodarczej. Z mojego punktu widzenia, podstawą jest dobrze wyposażona łazienka rodzinna w strefie nocnej oraz osobna toaleta lub mała łazienka w strefie dziennej, z łatwym dostępem dla gości. W dużej łazience powinna znajdować się wanna lub prysznic, duża umywalka, miska wc i bidet (według mnie nieodzownym elementem łazienki, której przestrzeń planujemy), natomiast mała łazienka, z wc, umywalką i ewentualnie dodatkowym prysznicem.

Garaż i miejsce do majsterkowania

Garaż, o ile dobrze zaplanujesz jego przestrzeń, może być multifunkcyjny. Miejsce na samochód to jedno ale jeżeli, któryś z domowników lubi majsterkować, stwórz miejsce w garażu (lub innym pomieszczeniu gospodarczym) uwzględniając jego pasję. Jeżeli lubicie spędzać czas aktywnie, pomyśl o miejscu do przechowywania rowerów, nart, deskorolki, sanek i innych sprzętów sportowych.

Rzeczywiste wymiary

Wybierając projekt zwróć uwagę na faktyczne wymiary projektu. Przestronny salon, w którym na projekcie zmieścił się kominek, kanapa, stolik kawowy, duży stół i komoda w rzeczywistości może nie być tak duży. Projekt może być uatrakcyjniony i przedstawiony w taki sposób, aby przyszły kupujący już wyobrażał sobie przestrzeń, której tak naprawdę nie ma. Ja rozczarowałam się tak podczas zakupu naszego pierwszego mieszkania. Podobnie jest z kosztorysem, który może być niedoszacowany, żeby stać się bardziej atrakcyjnym dla większości potencjalnych klientów.

Schody

Jeżeli wybierasz dom piętrowy, z poddaszem lub antresolą, sprawdź jak przebiegają schody. Na etapie projektowania mogą pojawić się błędy, które sprawią, że wchodząc np. na poddasze będziesz uderzać głową o sufit. Spróbuj sprawdzić czy zaproponowane wymiary schodów będą wygodne i bezpieczne, czy może tak strome, że wzbudzą lęk i niepewność u osób, które z nich korzystają wiele razy w ciągu dnia. Nie bez znaczenia ma też ich usytuowanie. Twoje wyobrażenie o schodach może być mylne. Sprawdź jakie schody zaproponował architekt. Zobacz czy te zaprojektowane odpowiadają Twojemu poczuciu estetyki. Czy będą to schody betonowe, czy w konstrukcji lekkiej, ażurowej. Schody w zależności od ich położenia mogą być proste, zabiegowe lub ze spocznikiem. Wszystko zależy od tego ile jest przestrzeni w miejscu, w którym są zaplanowane oraz gdzie prowadzą.

Wybór projektu domu-o czym pomyśleć. Cz. 3

Wysoki sufit i antresola

Jeżeli marzysz o wysokim suficie i antresoli, z góry przemyśl funkcję tej przestrzeni. Najczęściej na antresoli, znajduje się miejsce do czytania książek, mini siłownia, miejsce do zabaw dla dzieci albo biuro lub pracownia. Jeżeli martwisz się, tym że na górze będzie za gorąco, nie umieszczaj w przestrzeni antresoli źródła ciepła. Możesz za to rozważyć rozwiązanie jakim jest klimatyzacja. Być może zastanawiasz się jak w przypadku wysokiego sufitu jest z kwestią echa? Dodanie we wnętrzu zasłony, poduszek, dywanu lub kanapy niweluje ten problem. Każda z nowo dodanych rzeczy będzie pochłaniała dźwięki a mieszkanie dzięki temu będzie komfortowe.


Budowa domu jest wyczerpującą, ale również ekscytującą przygodą. Jej zakończenie zależy w dużej mierze od tego, jak jesteś do niej przygotowany. Wybór projektu musi być przemyślany i dostosowany do mieszkańców i budżetu, którym dysponujesz. Tylko wtedy, będzie miał szansę być naszą ostoją i miejscem, w którym chcemy spędzić życie.

Jeżeli nie czytałeś poprzednich wpisów dotyczących wyboru projektu zapraszam do części 1 oraz części 2

 

 

 

 

2 komentarze

  • Seweryn

    U nas koniecznością będzie duży stół i połączenie kuchni z salonem – uwielbiamy całą rodziną grać w planszówki, a do tego gotować pyszności nie odrywając się od serialu czy filmu, także takie rozwiązanie na pewno musi się u nas znaleźć. Dom ma być dla nas, a nie dla gości, nie dla instagrama, nie ma obcych. Dom powinien być w 100% dostosowany do nas 🙂

    • Malgorzata_Kruszewska

      Cieszę się, że wiecie czego chcecie. Przy wyborze projektu ważna jest znajomość swoich potrzeb i przyzwyczajeń. Powodzenia:)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *