22-rzeczy-o-które-warto-zapytać-szukając-ekipy-budowlanej
Bez kategorii,  Zanim zaczniesz budowę

22 rzeczy, o które warto zapytać szukając ekipy budowlanej?

Zacząłeś szukać ekipy budowlanej. Masz już kilka namiarów na potencjalnych wykonawców. Oprócz wyceny, chcesz dowiedzieć się więcej na temat ekipy, oraz sposobu ich pracy? Przeczytaj, o co warto zapytać szukając ekipy budowlanej.

 

Od czego zacząć?

 

22-rzeczy-o-które-warto-zapytać-szukając-ekipy-budowlanej

Jeżeli masz kontakt do wykonawcy z polecenia, sprawa jest prostsza. O wiele rzeczy możesz zapytać osobę, która bezpośrednio korzystała z usług danej ekipy. Dzięki temu będziesz mógł porównać to co mówi wykonawca z tym, co miało miejsce w rzeczywistości.

Jeżeli szukasz wykonawcy przez internet lub w gazetach, sprawdź opinie w internecie lub poproś wykonawcę o referencje. Osobiście nie jestem zwolenniczką szukania ofert w internecie bez rekomendacji. Być może jednak taka forma szukania wykonawcy nie musi być skazana na porażkę.

Zadzwoń do wykonawcy lub umów się na spotkanie. Komunikacja mailowa jest wygodna, natomiast podczas takiego kontaktu, nie sprawdzisz czy jest między Wami nić porozumienia. Pamiętaj, że będziesz miał częsty kontakt z tą osobą przez kilka miesięcy, więc będzie lepiej jeżeli sprawdzisz czy te relacje będą przynajmniej poprawne.

Jeżeli rozważasz budowę nowoczesnego domu, szukaj osoby otwartej na nowości, kreatywnej i nie bojącej się wyzwań. Porozmawiaj o swoim projekcie z wykonawcą, zapytaj co o nim sądzi.

O co zapytać szukając ekipy budowlanej?

    1. Zapytaj o to z ilu osób składa się ekipa budowlana i kto jakie pełni funkcje.
    2. Co wykonawca potrzebuje do wyceny i jak długo się na nią czeka (przygotuj sobie szablon maila z dokumentami oraz zrób kopię projektu ponieważ wykonawcy często proszą o wersję papierową).
    3. Kiedy dana ekipa dysponuje wolnym terminem.
    4. Jak wygląda system pracy danej ekipy (Czy pracują wyłącznie na danej budowie i pracują od początku do końca umówionego etapu, czy mają rozpoczęty w tym czasie inny budynek).
    5. Na kiedy przewidują zakończenie prac. Jak długo szacują budowę Twojego domu.
    6. Kto jest odpowiedzialny za przygotowanie zaplecza socjalnego takiego jak wc czy schronienie przed deszczem.
    7. Kto organizuje plac budowy (ogrodzenie tymczasowe, tablica informacyjna, miejsce na śmieci, ewentualne utwardzenie drogi dojazdowej). Doprecyzuj co jest wliczone w cenę, co leży po Twojej stronie.
    8. Czy posiadają wszystkie niezbędne rzeczy takie jak np. szalunki, stemple, rusztowania i tym podobne.
    9. Z jakim wyprzedzeniem trzeba umawiać termin.
    10. Zapytaj o referencje. Czy budowali w okolicy, czy mogą podać kontakt do poprzednich inwestorów.
    11. Poproś o wizytę na obecnej budowie. Zobacz kto pracuje i ile osób.
    12. Wybadaj sprawę podpisania umowy oraz protokół przekazania terenu budowy (przekazanie odpowiedzialności za przekazany teren oraz ewentualne szkody na nim powstałe).
    13. Omów pokrótce swój projekt z wykonawcą, tak żeby sprawdzić czy dane rozwiązania są mu bliskie i czy dobrze czyta projekt.
    14. Ustal w jakiej technologii jest budowa i czy ma to znaczenie dla wykonawcy. Czy potrafi budować w danej technologii, jakie ma doświadczenie.
    15. Co z logistyką dostaw materiałów (jeżeli Ty  zajmujesz się dostarczaniem materiałów, omów kiedy dostajesz informację o zapotrzebowaniu).
    16. Czy w cenie są tymczasowe drzwi, zabezpieczenie okien, drabina na piętro.
    17. Kto koordynuje pracą. Dopytaj z kim należy rozmawiać w sprawach istotnych i bieżących.
    18. Czy ekipa budowlana pomaga przy rozładunku materiałów, czy ktoś musi być aby zamówiony materiał został rozładowany.
    19. Ustal sposób rozliczania się (gotówką lub przelewem) oraz w jaki sposób będzie potwierdzane rozliczenie. Dopytaj czy wykonawca bierze zaliczkę czy rozliczacie się dopiero po zakończonym etapie.
    20. Kto odpowiada za narzędzia pozostawione na budowie.
    21. Co w przypadku niedotrzymania terminu wykonania umówionych prac, z przyczyn zależnych od wykonawcy.
    22. Czy wykonawca poleca jakiś skład budowlany w okolicy Twojej budowy.

Uporządkowane informacje

Zrób sobie tabelkę w arkuszu kalkulacyjnym. Jeśli preferujesz odręczne notatki, załóż osobny zeszyt. Wypisz sobie konkretnego wykonawcę, dane kontaktowe, wycenę i o czym rozmawialiście. To może wydać się śmieszne, ale przy założeniu, że coś się nie uda (np. wybrany przez Ciebie wykonawca przestanie odbierać telefon dwa tygodnie przed rozpoczęciem pracy), łatwiej będzie zajrzeć w zeszyt lub do arkusza i przypomnieć sobie, z którym z pozostałych wykonawców nawiązała się nić porozumienia i jakie były szczegóły współpracy. Z doświadczenia wiem, że tego typu notatki są bardzo pomocne.

22-rzeczy-o-które-warto-zapytać-szukając-ekipy-budowlanej

Na rozmowę z wykonawcą przygotuj sobie listę pytań i nie bój się ich zadawać. Te 22 rzeczy, o które warto zapytać szukając ekipy budowlanej, przybliżają Cię do sprawnej i spokojnej budowy.

Życzę owocnych spotkań!

Jeżeli masz ochotę możesz pobrać bezpłatny poradnik: “Jak przygotować się przed budową domu.” Kliknij

5 komentarzy

  • Dominik

    Bardzo rzetelne i wyczerpujące porady, warto mieć wszystkie te kwestie na uwadzę poszukując fachowców do budowy czy remontu. Musimy dobrze sprawdzić wybranych specjalistów, aby mieć pewność, że prace zostaną wykonane zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

  • Piotr

    Bardzo konkretnie napisany artykuł 🙂 Podoba mi się ilość rzeczy, na które zwróciłaś uwagę (nie znalazłem tego na innych blogach).
    Jedyne do czego można się “przyczepić” to gramatyka czyli nie pełni role tylko pełni funkcje bo role gra się w teatrze 😉

    • Malgorzata_Kruszewska

      Cieszę się, że mogłeś coś wynieść z tego wpisu:) Dziękuję za uwagę, to dla mnie bardzo cenne. Zgadzam się z Tobą, słowo “rola” zostało podmienione:)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *