dach w domu jednorodzinnym
Budowa "DOM WSZECHSTRONNY"

Budowa dachu w domu jednorodzinnym na naszym przykładzie

Jeżeli interesuje Cię budowa dachu w domu jednorodzinnym, to bez wątpienia znajdziesz tu sporo informacji na ten temat. Zagadnienie dotyczące dachu jest złożone i obszerne, dlatego podzielę je na kilka wpisów, tak aby były one czytelne dla Ciebie oraz przyszłych odwiedzających bloga budowapoludzku.pl

Poniżej przeczytasz ogólnie opisane zagadnienia związane z dachem. Jak zawsze, tak i tym razem opisze to na przykładzie naszego domu. W kolejnych wpisach będę szczegółowo omawiać wszystkie etapy budowy każdego z dachów, dwuspadowego oraz płaskiego. Uwzględnię w nich materiały z jakich zostały wykonane oba dachy i podzielę się tym, z czym spotkaliśmy się na etapie budowy każdego z nich. W osobnym artykule, opiszę również z jakimi problemami spotkaliśmy się na tym etapie. Jeżeli jest to dla Ciebie ciekawe, zapraszam:)

W poniższym wpisie przeczytasz:

  • z czego wynika konstrukcja naszego dachu, czyli wytyczne MPZP,
  • jak to się stało, że mamy cztery dachy czyli dach dwuspadowy, dach płaski (stropodach), dach wiaty i dach łącznika,
  • jak zbudowane są poszczególne dachy,
  • co wpływa na wybór pokrycia,
  • kiedy szukać dekarza,
  • że projekt nie zawsze jest końcem poszukiwania rozwiązań i zastosowanych materiałów,
  • o dylemacie: dekarz z materiałami czy bez.

Z czego wynika konstrukcja dachu naszego domu

Przede wszystkim muszę wytłumaczyć jak doszło do tego, że tak prosty w swej bryle budynek ma praktycznie cztery dachy. Jeżeli czytasz mojego bloga, to wiesz, że lubimy z mężem prostotę i kiedyś myśląc o naszym przyszłym domu, marzyliśmy o posiadaniu wyłącznie bryły z płaskim dachem. Niestety działka na którą się zdecydowaliśmy jest objęta Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, który dopuszcza budowę domu, ale ze wskazanym kątem nachylenia dachu. W MPZP jest to ujęte w sposób następujący: „nakaz stosowania dachów dwu- i wielospadowych (…) nakaz stosowania dachów o nachyleniu połaci w zakresie 30 do 45° ”.

W związku z tym musieliśmy nieco zmienić plany i szukać projektów spełniających warunki odnośnie kąta nachylenia dachu. Zapewne fakt tego, że nasz dom nie będzie posiadał płaskiego dachu, oraz zakup działki na podstawie błędnej informacji na temat MPZP (całą historię możesz przeczytać we wpisie “Błąd przy zakupie działki”) doprowadziły nas do decyzji o projekcie indywidualnym. Reszta to już zasługa pomysłowości i umiejętności architektów z biura Z3Z Architekci, którzy wszystko połączyli w jednym projekcie, tak żeby był zgodny z przepisami, a zarazem spełniał nasze oczekiwania. I tym sposobem powstał dom składający się z dwóch brył i czterech dachów:).

Nasz dom i jego dach-y

Nasz dom składa się z dwóch budynków, które są ze sobą połączone przeszklonym łącznikiem. Pierwszy to budynek części dziennej w formie nowoczesnej stodoły, z dachem dwuspadowym. Drugi to część nocna, w której został zastosowany dach płaski, czyli stropodach. Oba te budynki są połączone przeszklonym łącznikiem, który również posiada dach płaski. Do naszego domu jest “doklejona” wiata na samochody, która oczywiście również posiada zadaszenie. Dlatego taka bryła budynku, to tak naprawdę cztery dachy i dwa rodzaje pokryć (blacha na rąbek i papa).

Budowa dachu w domu jednorodzinnym. Rzut naszego dachu.

Poniżej znajduje się rzut konstrukcyjny więźby dachowej naszego domu. Myślę, że ten rzut oraz wizualizacje, najlepiej obrazują cztery dachy, o których pisałam wyżej.

dach w domu jednorodzinnym

wizualizacja dachu bez okienwizualizacja dachu

Budowa dachu w domu jednorodzinnym na naszym przykładzie

1.Dach dwuspadowy – część zielona

budynek w formie nowoczesnej stodoły, w którym znajduje się część dzienna naszego domu,

dach dwuspadowy pokryty blachą na rąbek w kolorze antracytowym. Z założenia miał być to prosty, minimalistyczny dach, a blacha na rąbek była naszym faworytem w tym zakresie od samego początku,

kąt nachylenia dachu to 38° ze względu na Miejscowy Planu Zagospodarowania Przestrzennego, który nie zakładał domów z płaskim dachem. Kąt nachylenia dachu musiał się mieścić pomiędzy 30-45°,

– drewniana konstrukcja więźby dachowej bez jętek (poprzecznych belek na szczycie konstrukcji). Bardzo zależało nam na tym, żeby wewnątrz części dziennej był widoczny wysoki sufit i trójkątne połączenie dwóch połaci dachu bez widocznych jętek. Po przeliczeniu konstrukcji więźby okazało się, że jest to możliwe.

pokrycie więźby dachowej pełnym deskowaniem + papa. Projekt nie zakładał pełnego deskowania oraz papy, ale dynamiczna sytuacja związana z pogodą oraz wycofaniem się dwóch dekarzy spowodowała, że zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie,

ocieplenie wełną mineralną 30 cm,

w projekcie rynny ukryte w ociepleniu, na które się nie zdecydowaliśmy. Zastosowaliśmy klasyczne rynny zewnętrzne,

cztery okna dachowe o wymiarze 94×120 cm.

2. Łącznik – część żółta

łącznik pomiędzy częścią dzienną i częścią nocną domu czyli tak naprawdę łącznik pomiędzy dwoma budynkami. Pełni on również funkcję zadaszenia nad tarasami północnym (częściowo) i południowym (w całości),

dach ze spadkiem na dwie strony o kącie nachylenia zaledwie 2%,

– drewniana konstrukcja z pełnym deskowaniem + papa,

– pokrycie wykonane z papy termozgrzewalnej, dwie warstwy.

3. Dach płaski – część różowa

część nocna naszego domu. Architekt wychodząc na przeciw naszym marzeniom o płaskim dachu zaprojektował część nocną ze stropodachem. Docelowo miał on służyć jako całoroczny taras rekreacyjny. W trakcie budowy  zrezygnowaliśmy z korzystania z tego tarasu,

stropodach na części nocnej został pokryty dwukrotnie papą termozgrzewalną,

– spadek 3 % wykonany ze styropianu oraz warstwy wylewki z miksokreta,

ocieplenie 24 cm styropianu + spadki ze styropianu,

– folia izolacyjna,

– strop żelbetowy 22cm,

wyłaz na taras / świetlik doprowadzający światło dzienne na korytarzu o wymiarach 90×120 cm.

4. Wiata – część czerwona

wiata na samochody, która jest połączona z budynkiem,

wykonana w całości w konstrukcji drewnianej (w projekcie wykonana ze stali. Zmieniliśmy materiał, z którego została wykonana ze względu na koszty),

– pokrycie: membrana + blacha na rąbek,

Budowa dachu w domu jednorodzinnym – co Cię czeka

1. Kwestie wizualne

Dach i wybór jego pokrycia to w pierwszej kolejności kwestie wizualne. Oczywiście wszystko zależy również od kąta nachylenia dachu, jego konstrukcji, Twoich możliwości finansowych. Od początku byliśmy zdecydowani na pokrycie dachu dwuspadowego blachą na rąbek stojący. Podobał się nam ten rodzaj pokrycia ze względu na swoją prostotę i elegancję. Mogę zdziwić kilka osób, ale wybór samego pokrycia w naszym przypadku był podyktowany wyłącznie wyglądem. Na etapie decyzji nie zwracaliśmy uwagi na trwałość, możliwość falowania,  poziomu hałasu czy nagrzewania się blachy. Dopiero w momencie poszukiwania konkretnego producenta zaczęłam czytać o wadach i zaletach takiego pokrycia. Jednak mimo wszystko uważam, że nasz wybór okazał się udany.

Co do dachu płaskiego to tu było zupełnie inaczej. Kwestia wizualna kompletnie nie ma znaczenia. Wszystkie rozważania opierają się na szczelności, trwałości oraz kosztach takiego dachu.

2. Dobry dekarz, a czas oczekiwania

Wybór dekarza to również nie lada wyzwanie. Na dobrego dekarza czeka się rok, a czasem dłużej w zależności od pogody. Ostatnie zimy na szczęście dla inwestorów są łagodne i prace dekarskie praktycznie nie zwalniają tempa. Jednak dekarze są uzależnieni od pogody i deszcz może skutecznie pokrzyżować plany zarówno samego dekarza jak i inwestora. Chcąc zamknąć budynek choćby w stanie surowym zamkniętym, musisz odpowiednio wcześniej (nawet z rocznym wyprzedzeniem) rozmawiać z wykonawcami. Zawsze trzeba się liczyć ze zmianą terminu umówionych prac, ze względu na pogodę.

Ze swojego doświadczenia wiem, że znalezienie dobrego dekarza w krótkim czasie jest bardzo trudne. Terminy tak odległe, a podpisanie umowy zawierającej kary umowne, odciągane do ostatniej chwili i wręcz niemożliwe do podpisania. W naszym przypadku opierałam się głównie na poleceniach, ale i tak nie obyło się bez problemów. Jednak gdy czas zaczął nas gonić, a umówieni wykonawcy zaczęli rezygnować, dzwoniłam i jeździłam w wiele miejsc, i to niekoniecznie sprawdzonych i poleconych, co nie wyszło nam na dobre.

3. Wybór materiałów. Projekt to jedno, ale wybór z mnogości proponowanych rozwiązań to drugie

Większość budujących to zna. Posiadasz projekt swojego domu, więc masz już wiedzę na temat tego jak on będzie wyglądał, jakie rozwiązania i materiały zostaną zastosowane do jego budowy, ale… No właśnie pojawia się to “ale”. Nachodzą Cię wątpliwości,  bo wykonawca napomknął przypadkiem, że ostatnio u kogoś było podobne rozwiązanie ale się nie sprawdziło,  że robiąc dla siebie to użył by tego konkretnego materiału. Widzisz, że ulicę dalej jest dom z dachem, który wygląda naprawdę ładnie, więc może jednak zmienić? A może okazuje się, że to co się podoba i przekonuje swoją charakterystyką nie mieści się w Twoim budżecie? Może są inne rozwiązania godne uwagi? Zaczynasz się łamać, zastanawiać czy aby to jest jedyna droga i słuszny wybór. W samej drodze wyceny dowiesz się o wielu różnych możliwościach i rozwiązaniach, które zamieszają Ci w głowie.

4. Materiał i dekarz – razem czy osobno

Oddzielnie dekarz i oddzielnie materiał z 23% podatkiem czy materiały z usługą  i na wszystko 8%? To już kwestia indywidualna i wymagająca sprawdzenia kilku ofert w wariantach materiału u dekarza (który często ma jeszcze dodatkowo swoje rabaty) i bez nich, polegając na innych wycenach. Jak w wielu przypadkach czasem warto zapłacić więcej za materiał, ale np. czekać na dekarza, który zajmuje się wyłącznie tak zwaną robocizną.

Myślę, że warto wspomnieć w tym miejscu o różnorodności ofert. Niby jeden i ten sam dach, a okazuje się, że co dekarz to do jego wykonania potrzebuje czego innego. Dodatkowo każdy ma jakieś przemyślenia z doświadczenia, którymi z dobrego serca się dzieli i ponoć wie lepiej, niż projektant co się sprawdza a co zupełnie nie.

Podsumowanie

Dach to bardzo ważny element budynku, mający za zadanie chronić to co wewnątrz naszego domu. Dlatego budowa dachu w domu jednorodzinnym, jego konstrukcja i pokrycie muszą być dobrze zaprojektowane i wykonane. Wygląd i jakość materiałów są bardzo ważne, ale równie ważne są umiejętności dekarza, który wykona Twój dach. To co z pozoru wydaje się być proste (dla przykładu dach dwuspadowy, czy choćby dach płaski) czasem w swej złożoności, takie proste nie jest. Żeby Cię o tym przekonać zabieram się za kolejne wpisy z serii “dach-y”.

Przeczytaj również poniższy artykuł:

Problemy z dachem, które nas dotknęły

 

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *