Jak szukać działki pod budowę domu?
Zanim zaczniesz budowę

Jak szukać działki pod budowę domu?

Nie wiesz jak szukać działki pod budowę?

Nie wiesz od czego zacząć? Gdzie szukać działki pod budowę domu? Przeglądasz ogłoszenia w internecie, ale wszystkie działki wyglądają tak samo (najczęściej kawałek pola lub łąki z pojedynczymi drzewami). Jeździsz samochodem i rozglądasz się, czy na drzewie lub w innym miejscu nie wisi ogłoszenie. Może warto wcześniej określić budżet albo sprawdzić, jak przedstawiają się ceny działek w okolicy? Wybór działki będzie jedną z pierwszych, ale jedną z najważniejszych decyzji jakie będziesz podejmować. Gdzie szukać działki, na której powstanie Twój wymarzony dom?

Jak szukać działki pod budowę domu?

Poniżej we wpisie przeczytasz:

  • jakie możliwości daje internet w poszukiwaniu działki pod budowę domu i jakie wady ma ten sposób,
  • o możliwości kupna działki z przetargu,
  • o szukaniu w terenie,
  • jak w znalezieniu działki mogą Ci pomóc rozmowy z ludźmi,
  • gdzie zamieścić swoje ogłoszenie o poszukiwaniu działki,
  • co się sprawdziło w naszym przypadku,
  • co warto zrobić szukając działki, żeby się nie pogubić.

W jaki sposób szukać działki pod budowę

Działki pod budowę domu znajdziesz na portalach ogłoszeniowych typu OLX, Otodom, Gratka . Jest to najprostszy i najbardziej dostępny sposób. Przez internet możesz szukać swojej działki z każdego miejsca. Czytając ogłoszenia możesz sprawdzić jakie są przybliżone ceny działek w okolicy, która najbardziej Cię interesuje. Ta opcja ma jednak wady. Najczęściej jest to brak podania konkretnej lokalizacji, numeru działki czy ulicy (pośrednikowi zależy na tym aby działka nie była sprzedana bezpośrednio). Jeżeli znasz lepiej daną lokalizację, to po zdjęciach z ogłoszenia możesz się domyślać, o którą działkę chodzi. Dzięki temu przyjrzysz się jej bliżej od strony praktycznej (droga dojazdowa, bliskość zabudowy, przystanek autobusowy, sklep, szkoła itd.).

W przetargach organizowanych przez Gminę. W naszej gminie są sprzedawane działki na zasadzie przetargów. Działki sprzedawane przez miasto często mają atrakcyjną lokalizację. Warto przyjrzeć się czy w Twoja gmina nie sprzedaje działek co możesz sprawdzić na stronie gminy.

• Udaj się w tzw. teren czyli okolice, które Cię interesują. Na miejscu spisuj z banerów i ogłoszeń telefony kontaktowe. Nie bój się eksplorować okolice wjeżdżając w maleńkie, wąskie, czasem wewnętrzne drogi. Można się w ten sposób natknąć na prawdziwe perełki.

• Pytaj wśród znajomych. Może się okazać, że ktoś ma do sprzedania atrakcyjną działkę, ale nie spieszy się ze sprzedażą ze względu na sentymenty. Być może podejmie decyzję o sprzedaży w momencie kiedy pozna potencjalnych zainteresowanych i będzie czuł, że ziemia zostanie w “dobrych rękach”.

• Zamieść swoje ogłoszenie z informacją jakiej działki szukasz. Możesz je powiesić w okolicznym sklepie, na tablicy ogłoszeń (na wsiach często obok Sołtysa można znaleźć tablicę ogłoszeń). Pamiętaj, że nie każdy korzysta z internetu.

• Popytaj wśród mieszkańców. Jeżeli dana lokalizacja naprawdę Ci się podoba warto spróbować porozmawiać z kimś na ulicy. Jeżeli jesteś bardziej otwarty możesz nawet udać się do okolicznych domów. Może sąsiedzi wiedzą, że ktoś w okolicy ma działkę na sprzedaż.

W biurach miejscowych agencji nieruchomości. Tu nie mam doświadczenia, ponieważ zaczęliśmy od poszukiwań na własną rękę. Być może warto zapoznać się z ofertą biur?

Co się sprawdziło w naszym przypadku

My szukaliśmy działki poza miastem. Rozglądaliśmy się za urokliwą działką, która ma w sobie to coś. Na początku nawet nie zwracaliśmy uwagi na parametry działki typu media, dojazd itd. Przeglądaliśmy ogłoszenia w internecie i wyłapywaliśmy różne szczegóły tych samych działek, ale na różnych portalach. Mając więcej danych, między innymi zdjęć pod różnym kątem mogliśmy eksplorować okolice i odnajdywać daną działkę, żeby się przekonać czy faktycznie najbliższa okolica jest dla nas. w związku z tym przy okazji zwiedzaliśmy interesujące nas okolice, poznawaliśmy bliżej potencjalne miejscowości. Znajdowaliśmy ogłoszenia w terenie, tym samym w łatwy sposób eliminowaliśmy dane parcele lub przeciwnie, spisywaliśmy numery telefonów i dzwoniliśmy.

Naszą działkę znaleźliśmy dzięki banerowi na ogrodzeniu

Zadzwoniliśmy pod wskazany nr. telefonu i określiliśmy, której działki dotyczy ogłoszenie. Chcieliśmy ją obejrzeć, gdyż z rozmowy wynikało, że jest to dla nas atrakcyjna działka pod naszą budowę. Kiedy zobaczyliśmy ją po raz pierwszy poczuliśmy, że to jest miejsce, w którym moglibyśmy żyć. Wcześniej oglądaliśmy wiele działek, dzwoniłam do kilku lub kilkunastu właścicieli oferujących swoje nieruchomości na sprzedaż. Dopiero na tej poczułam się jak u siebie.

Warto zapisywać w notesie konkretne działki

Spisz sobie miejscowość lub ulicę, charakterystyczne elementy dotyczące oferty oraz kontakt do sprzedawcy. Dobrze jeśli masz możliwość wrócić do swoich notatek, ponieważ nasza pamięć jest zawodna. Po dłuższych poszukiwaniach okazuje się, że gdzieś już widziałeś te parametry i cenę. Numer telefonu wydaje się znajomy, a być może już rozmawiałeś z właścicielem. Albo np. dzwonisz w sprawie działki, a ogłoszenie okazuje się już nie aktualne. Jednak za trzy tygodnie dzwoni właściciel i pyta się, czy nadal jesteś zainteresowany ponieważ ktoś właśnie się wycofał. Przede wszystkim, dzięki notatkom będzie łatwo sobie przypomnieć, o którą działkę chodzi. Dobrze jest również notować to co mówi osoba sprzedająca ponieważ pewne niuanse, które wychodzą podczas rozmowy, mogą wpłynąć na korzyść przy późniejszym porównaniu czy nawet zakupie.

Jak szukać działki pod budowę domu?

Pomocne mapy

Mój mąż przygotował dla nas mapę z działkami, którymi byliśmy zainteresowani. Zrobił to za pomocą powszechnie dostępnego narzędzia online czyli Google Maps. Na takiej mapie zaznaczył działki, które nas interesowały, numery telefonów oraz krótkie notatki. Mając na uwadze kilka nieruchomości mogliśmy spojrzeć na nie z lotu ptaka. Z pewnością trzymanie wszystkiego w jednym miejscu było dobrym pomysłem. Sprawiło, że mogliśmy rozmawiać o wadach i zaletach pokazując sobie konkretną działkę na mapie. O tym jak skorzystać z Google Maps przy szukaniu działki przeczytaj w tym wpisie.

Życzę Ci owocnego szukania. Nie spiesz się, wykaż się cierpliwością. To się po prostu opłaca.

Jeżeli szukasz działki pod budowę domu i zacząłeś przeglądać ogłoszenia prawdopodobnie zainteresuje Cię wpis dotyczący wyboru działki. Zobaczysz na co zwrócić uwagę przy jej wyborze.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *