Zanim zaczniesz budowę

Przyłącze prądu do budowy domu w 12 krokach

Masz działkę, na której powstanie Twój wymarzony dom, ale wcześniej musisz złożyć wnioski o warunki przyłączenia. Kolokwialnie mówiąc chodzi o sprawdzenie czy da się to zrobić i jaki będzie koszt. Prąd jest jednym z ważniejszych przyłączy o jakie wnioskowałam, ponieważ terminy realizacji przyłączy są bardzo odległe. W tym wpisie przeczytaj jak wygląda przyłącze prądu do budowy domu w 12 krokach. Dowiesz się jakie dokumenty są niezbędne, oraz jakie czynności należy wykonać abyś mógł korzystać z prądu w trakcie budowy.

Złóż wnioski o warunki przyłączenia

Prąd, woda, kanalizacja, gaz, do tych przyłączy składałam wnioski o przyłączenia. Procedury niestety trochę trwają, więc warto zacząć przygotowania odpowiednio wcześnie. Niestety nie są to jedyne formalności jakie musisz załatwić przed budową domu. O innych pisałam w tym wpisie. W zależności od tego gdzie się budujesz,  albo będziesz miło zaskoczony, albo uzbrój się w cierpliwość i dostosuj harmonogram swojej budowy.

Nasza działka była dobrym zakupem również pod względem mediów. W granicy znajdowała się skrzynka elektryczna. Na działkę była doprowadzona woda. W drodze, w której mamy udział były pozostałe media czyli kanalizacja oraz gaz. Wydawało się to tak piękne, że aż niemożliwe. I faktycznie… wydawało się. To, że media są w tak bliskiej odległości od domu nie oznacza, że nie trzeba przejść wszystkich procedur oraz wykonać wcześniej wspomnianych przyłączeń do domu. Na początek zajmę się przyłączeniem prądu.

W poniższym wpisie przeczytasz:

 • dlaczego dobrze zacząć od znalezienia elektryka,
 • co potrzebujesz do złożenia wniosku o warunki przyłączenia,
 • jakie dokumenty otrzymasz od Dystrybutora, wraz z warunkami przyłączenia,
 • co wpływa na opłatę za przyłączenie,
 • jakie czynności musisz wykonać po otrzymaniu warunków aby mieć prąd na działce,
 • co potrzebujesz mieć ze sobą u sprzedawcy energii, w celu podpisania umowy,
 • jak wygląda cały proces – dla ułatwienia dzielę go na 12 kroków.

przyłącze-prądu-do-budowy-domu

Przyłącze energetyczne

Jeżeli masz skrzynkę w ogrodzeniu to nie oznacza, że masz prąd. Ja niestety tak myślałam 🙁 Sądziłam, że owszem, trzeba podpisać umowę żeby było wiadomo kto za niego płaci. Myślałam, że jak dom będzie już stał wybudowany zrobimy przyłącze od skrzynki do domu i prąd już będzie. Ale niestety, to tak nie działa. W naszym przypadku mieliśmy czekać na nie najdłużej. Na czas budowy, od wspomnianej skrzynki przyłączeniowej, która stała w linii ogrodzenia trzeba podłączyć rozdzielnicę budowlaną czyli tak zwaną “erbetkę”. Z niej będziesz pobierał tak zwany prąd budowlany. Jest to energia elektryczna sprzedawana według specjalnej taryfy na czas budowy domu.

Po pierwsze elektryk

Dlaczego zacząć od szukania elektryka skoro mamy pustą działkę i nie rozpoczęliśmy budowy? Po to żeby sobie ułatwić życie. Myślałam, że chodzenie na skróty jest złem koniecznym, ale w pewnym momencie zrozumiałam, że bez pomocy, nasza budowa zostanie zrealizowana z dużym opóźnieniem.

Mówię o tym ponieważ nie zaczęłam od szukania elektryka tylko od zbadania co i gdzie muszę złożyć (nie muszę chyba mówić ile czasu na to straciłam). Radośnie “pobiegłam” do Dystrybutora złożyć wniosek o warunki przyłączenia. Owszem wiedziałam co muszę mieć ze sobą oraz to, że chce podpisać umowę o prąd docelowy (bo wyjdzie taniej). Niestety do wniosku już nie spojrzałam i nie wiedziałam, że trzeba znać odpowiedzi na pytania dotyczące mocy przyłączenia czy przewidywanego rocznego zużycia energii. Na miejscu okazało się również bardzo szybko, że wybór między prądem docelowy czy budowlanym jest bardzo prosty, a moja decyzja w tym względzie szybka. Prąd budowlany załatwię w kilka tygodni, a termin przyłączenia prądu docelowego to dwa lata! Dokumentów nie złożyłam i wróciłam do domu.

Elektryk poszukiwany

Znalazłam elektryka, a może to on znalazł mnie? Elektryk znajomego, od znajomego mojego “znajomego” czy jakoś tak:) W każdym razie, mój Pan elektryk usiadł ze mną i wypełnił wniosek, który wraz z niezbędnymi dokumentami trafił do Dystrybutora. Już chciałam szukać na OLX używanej erbetki, żeby owy Pan wypowiedział się na temat tego, czy taka konkretna się nada. Okazało się, że właśnie zaoszczędziłam minimum 300 zł (tyle może kosztować używana skrzynka budowlana-erbetka), ponieważ Pan elektryk w ramach “przysługi” pożyczył mi na czas budowy jedną ze swoich erbetek. Miałam zapłacić za jej podłączenie oraz kabel, którym będzie podłączona.

Powyższa sytuacja pokazuje dlaczego najlepiej zacząć od elektryka. Doświadczony elektryk powie Ci spokojnie po kolei co i jak trzeba wypełnić. Wskaże gdzie szybko załatwisz to czego potrzebujesz. Dodatkowo może się okazać, że taka usługa wyjdzie taniej, bo elektryk ma na wyposażeniu erbetkę, z której możesz skorzystać.


Ważne! Zwróć uwagę na kabel, którym zostanie podłączona Twoja rozdzielnia budowlana (erbetka). Będziesz musiał ponieść jego koszt, więc kup od razu kabel, który docelowo wykorzystasz do przyłączenia rozdzielni w Twoim domu. Mam nadzieję, że o Tym jaki to powinien być kabel dowiesz się od swojego elektryka (niekiedy jest to chyba kwestia sporna i ilu elektryków tyle zdań). Ja zdałam się całkowicie na elektryka, który robił instalację wewnętrzną i mam położony miedziany kabel 4×10.


przyłącze-prądu-do-budowy-domu

Wniosek o określenie warunków przyłączenia

Co potrzebujesz do jego złożenia w Zakładzie Energetycznym

1. Wniosek “o określenie warunków przyłączenia do sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia”, do pobrania na stronie Zakładu Energetycznego lub dostępne na miejscu u Dystrybutora w Twoim regionie. We wniosku musisz określić:

– moc przyłączeniową (ja zgodnie z podpowiedzią elektryka określiłam ją na 11kW)

– przewidywane roczne zużycie (u mnie chyba 2000 kWh, ale nie pamiętam czy aby na pewno),

– jaki rodzaj zasilania Cię interesuje trójfazowy czy jednofazowy (u nas trójfazowy),

– jakiego przyłącza dotyczy wniosek czy budowlanego czy docelowego,

– jakiego rodzaju obiekt zostanie podłączony (dom jednorodzinny, budynek w zabudowie szeregowej lub inny)

2. Dokument potwierdzający tytuł prawny (w moim przypadku akt notarialny).

3. Plan zabudowy lub szkic sytuacyjny z zaznaczonym położeniem obiektu względem istniejącej sieci energetycznej oraz położeniem sąsiednich obiektów (w moim przypadku była to mapa do celów projektowych gdzie naszkicowałam orientacyjnie nasz budynek i poprowadziłam orientacyjną linię od skrzynki w ogrodzeniu do planowanego budynku.

Warunki przyłączenia do sieci dystrybucyjnej z PGE Dystrybucja S.A

Na odpowiedź na wniosek czekałam ok. dwóch tygodni (Dystrybutor ma na odpowiedź 30 dni). W odpowiedzi dostaliśmy pismo przewodnie wyjaśniające w bardzo jasny sposób, co możemy od tej chwili zrobić (przyjąć warunki, podpisać umowę, jak od niej ewentualnie odstąpić, co zrobić gdy nam się spieszy z podłączeniem prądu itp.) Do pisma dołączono:

 1. Warunki przyłączenia. Jest to obszerny, szczegółowy dokument dotyczący przyłącza. Jak dla mnie w większości niezrozumiały poza rzeczami, które wskazałam we wniosku.
 2. Projekt umowy o przyłączenie do sieci dystrybucyjnej wskazanego obiektu.
 3. Harmonogram realizacji przyłączenia (np. do kiedy należy podpisać umowę ze sprzedawcą prądu, kiedy dostarczyć pozwolenie na budowę i inne etapy realizacji przyłączenia zaprezentowane w czytelnej tabelce).
 4. Kalkulacja wstępna opłaty za przyłączenie (nasza kalkulacja została opracowana na podstawie wzoru dla “przyłączy napowietrznych lub kablowych, gdy długość przyłącza jest krótsza lub równa 200 mb” Wstępna kalkulacja przyłącza w naszym wypadku wyniosła ok. 800 zł brutto)*.
 5. Druk oświadczenia wcześniejszego rozpoczęcia realizacji umowy o przyłączenie. Fantastyczne wyjście w stronę inwestora, któremu bardzo zależy na czasie. Osobiście byłam pod wrażeniem, że Dystrybutor przygotował na taką ewentualność oświadczenie. Możesz w nim oświadczyć, że żądasz rozpoczęcia wykonania umowy o przyłączenie do sieci przed upływem terminu odstąpienia od umowy. Przyłączenie można przyspieszyć w ten sposób o co najmniej 14 dni (wszystko było wyjaśnione w piśmie przewodnim, które dostałam z PGE Dystrybucja).
 6. Druk oświadczenia o odstąpieniu od umowy.

Co wpływa na opłatę za przyłączenie

*) Kalkulacja wyjaśnia dokładnie za co naliczane są opłaty za przyłączenie. Na kwotę przyłączenia wpływa:

 1. Moc przyłączenia (przyjmijmy M), którą podajesz na wniosku o przyłączenie. To bardzo ważna informacja ponieważ już na etapie wniosku dokładnie przeanalizuj z elektrykiem, architektem (po czasie doczytałam się, że w naszym projekcie również została oszacowana moc dla budynku, ale wcześniej się tego nie dopatrzyłam i nie wiedziałam, że mogę tam tego szukać), jakie zapotrzebowanie w Twoim wypadku będzie wystarczające, a nie przesadzone. Określenie mocy przyłączenia wpływa na koszty przyłączenia. Nie idź jednak w skrajność. Podanie zbyt małej mocy może spowodować to, że nie podłączysz w domu pralki, zmywarki, suszarki czy wiertarki jednocześnie. Ale jeżeli wiesz, że nie będziesz miał, podgrzewanego podjazdu, ogrzewania na prąd, sauny, czy innych urządzeń pobierających dużą moc, to nie ma sensu wskazywać na zapas np. 30kW, ze względu na powiększanie kosztów przyłącza.
 2. Opłaty za przyłącze napowietrzne (przyjmijmy P= 1zł ) lub kablowe (przyjmijmy K=2zł). Różnica w cenie za wykonanie takiego przyłącza jest na korzyść napowietrznego o ok. 10 zł/m, ale z tego co się dowiedziałam u Dystrybutora. to w chwili obecnej dążą do tego żeby wszędzie robić przyłącze kablowe w ziemi. (celowo przyjęłam przykładowe kwoty za przyłącze 1zł i 2zł ponieważ ceny te mogą się różnić)
 3. Stawka opłaty za każdy metr powyżej 200mb długości przyłączenia. Nie posiadam wiedzy na temat tych kosztów.

W naszym przypadku skrzynka była w ogrodzeniu i nie zostało to pomnożone przez długość przyłącza, więc zastosowano taki wzór:

K*M=OPŁATA ZA PRZYŁĄCZENIE/ 2zł * 11kW=22 zł (przykładowo)

 

Zapoznałeś się z warunkami przyłączenia

Po zapoznaniu się z warunkami przyłączenia oraz umową, podpisałam i odesłałam oba egzemplarze umowy, oraz oświadczenie o rozpoczęciu wykonania umowy przed terminem odstąpienia od niej (szczerze to tak mi zależało na tym, żeby mieć prąd przed wejściem ekipy budowlanej, że gdyby był błąd w obliczeniach kwoty za przyłącze to i tak bym o tym nie wiedziała. Przyjęła bym taką kwotę jaką mi podano bez zawahania, ponieważ na tamtym etapie tego nie analizowałam. Chciałam żeby formalności szły do przodu).

Po tygodniu odesłano mi podpisaną przez PGE Dystrybucja umowę. Wraz z nią była informacja o konieczności dostarczenia do PGE Dystrybucja prawomocnego pozwolenia na budowę przyłączonego obiektu.

Szybkość przyłączenia zależna od firmy realizującej przyłącze

Rozpoczęło się oczekiwanie na wykonanie przyłączenia. Dzwoniąc do dystrybutora uzyskałam informację, iż czas oczekiwania jest zależny od firmy zewnętrznej, która zostanie wytypowana do wykonania przyłącza na podstawie przetargu. To jest etap, który zajmuje najwięcej czasu. Wybrany przez Dystrybutora wykonawca, wykona przyłączenie. Dopiero po zakończeniu prac zostanie wystawiona dla mnie faktura za przyłączenie.

W związku z tym, że zależało mi na czasie wysłałam pozwolenie na budowę i czekałam na wystawienie faktury za przyłączenie.

Faktura za przyłączenie dotarła do mnie po ok. 7-8 tygodniach. Oczywiście nie zwlekając, opłaciłam ją i umówiłam się na podłączenie erbetki z elektrykiem.

⇒ Elektryk przyjechał i podłączył wcześniej wspomnianą erbetkę. Zostało to zrobione poprzez podpięcie kabla (z niewielkim zapasem) od skrzynki przyłączeniowej czyli tej w linii ogrodzenia, do erbetki. Erbetka (czyli miejsce, z którego mogliśmy czerpać prąd na czas budowy) została powieszona w blaszanym garażu, w który wyposażyliśmy naszą działkę przed budową.

Zaraz po podłączeniu elektryk dał mi kopię swoich uprawnień oraz wystawił mi “oświadczenie o wykonaniu instalacji”.


Ważne! Już na etapie szukania elektryka zainteresuj się czy ma on odpowiednie uprawnienia. Tylko elektryk z uprawnieniami może wystawić “oświadczenie o wykonaniu instalacji”, bez którego nie uzyskasz w dystrybucji zaświadczenia o “Potwierdzeniu możliwości świadczenia usługi dystrybucyjnej i określenie parametrów technicznych dostaw”. Z kolei bez tego dokumentu z Dystrybucji nie będziesz mógł zawrzeć umowy ze sprzedawcą energii elektrycznej.


Wraz z otrzymanym od elektryka oświadczeniem pojechałam do Dystrybucji, gdzie wydano mi “Potwierdzenie możliwości świadczenia usługi dystrybucyjnej i określenie parametrów technicznych dostaw”.

Z “potwierdzeniem możliwości świadczenia usługi dystrybucyjnej…” udałam się do sprzedawcy energii  w celu podpisania umowy. Na szczęście sprzedawca energii znajdował się po drugiej stronie tego samego budynku, więc wystarczyło wyjść i wejść do budynku z drugiej strony i już byłam u sprzedawcy (w moim przypadku to PGE Obrót).

Umowa ze sprzedawcą energii i założenie licznika

Co potrzebujesz u sprzedawcy energii w celu podpisania umowy (w PGE Obrót wymagano) :

 • potwierdzenia możliwości świadczenia usługi dystrybucyjnej i określenie parametrów technicznych dostaw (dokument otrzymany w PGE Dystrybucja),
 • dokument potwierdzający tytuł prawny (w moim przypadku akt notarialny),
 • dowód osobisty.

Podpisałam “Umowę kompleksową sprzedaży energii elektrycznej i świadczenia usługi Dystrybucji”

⇒ Uzgodniono ze mną termin podłączenia licznika (podłączenie miało się odbyć tydzień po podpisaniu umowy. Czasem obecność inwestora jest wymagana, jednak w moim przypadku nie było takiej konieczności).

przyłącze-prądu-do-budowy-domu

Mamy zrealizowane przyłączenie prądu !!!

Wiedza o Tym, że mamy prąd, była jedną z lepszych w całym procesie budowy. Nie wiem czy to ze względu na konieczność dopięcia kilku rzeczy na raz, czy tego, że zbliżał się termin rozpoczęcia prac na budowie. Jednak niewiadoma czy uda się podłączyć prąd przed wystartowaniem z budową, spowodowała, że to przyłącze było dla mnie najbardziej stresujące. Był to dość zawiły proces. Pomimo jasnych pism, wsparcia elektryka i dobrze opisanych artykułów na ten temat, można się pogubić. Jeżeli załatwiałam coś w Dystrybucji jeździłam do siedziby oddalonej od mojego miejsca zamieszkania o ok. 20km. Tym bardziej rozczarowanie było większe jeżeli od razu nie udało się czegoś załatwić na miejscu.

Przyłącze prądu do budowy domu w 12 krokach

Krok 1. Złóż wniosek o warunki przyłączenia.

Krok 2. Otrzymasz Warunki przyłączenia wraz z szacowanym kosztem przyłączenia oraz umowę.

Krok 3. Odeślij dwa podpisane egzemplarze umowy do dystrybutora.

Krok 4. Dostajesz podpisaną przez Dystrybutora umowę oraz prośbę o przesłanie pozwolenia na budowę.

Krok 6. Odsyłasz pozwolenie na budowę i czekasz, aż przyłącze zostanie zrealizowane przez Dystrybutora (zlecane firmie zewnętrznej co jest powodem długiego oczekiwania).

Krok 7. Po wykonaniu przyłącza otrzymujesz fakturę za przyłączenie i opłacasz ją.

Krok 8. Elektryk z uprawnieniami podłącza skrzynkę budowlaną oraz wystawia oświadczenie o wykonaniu instalacji.

Krok 9. Dostarczasz do dystrybucji otrzymane od elektryka oświadczenie i otrzymujesz “Potwierdzenie możliwości świadczenia usług…”.

Krok 10. Udajesz się do sprzedawcy energii z dokumentem otrzymanym od Dystrybutora.

Krok 11. Podpisujesz umowę sprzedaży energii oraz ustalasz termin podłączenia licznika.

Krok 12. Możesz korzystać z prądu:)

Słowo na zakończenie procesu przyłączenia prądu

przyłącze prądu do budowy domu

W trakcie procesu załatwiania przyłączy spotkałam się z opiniami, żeby szukać fachowców u źródła. Elektryków w dystrybucji, firmy od przyłączy gazu i wody w Gazowni lub Wodociągach. Warto zapytać czy nie mogą polecić jakiegoś fachowca. Często pracownicy się tam znają i polecają. Jeżeli masz problem, lub sytuację, która wymaga szybkiego działania, to być może znajdzie się ktoś, kto poprowadzi Cię za rękę. Być może dzięki takiej osobie uda się coś przyspieszyć lub formalności w całości zostaną załatwione za Ciebie.

Osobiście bardziej cenię polecenia od znanych mi osób, ale nie zawsze jest to możliwe, a czasem sytuacja wymaga innego podejścia. W każdym razie życzę Ci żeby na tym etapie Twoje emocje nie iskrzyły.

 

Jeżeli masz ochotę możesz pobrać bezpłatny poradnik “Jak przygotować się przed budową domu.” Po zapisaniu się do newslettera będziesz na bieżąco z nowymi wpisami Kliknij

 

2 komentarze

  • Malgorzata_Kruszewska

   Pani Moniko. Niestety nie odpowiem Pani na to pytanie w tej chwili. Mogę jedynie dodać, że nie był to zbyt długi okres ponieważ zdobyłam nr. telefonu do firmy, która wygrała przetarg na wykonanie przyłącza i prywatnie “nękałam” właściciela o przyjazd:)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *