ściana z drewnianych listewek/kantówek
Bez kategorii,  Budowa "DOM WSZECHSTRONNY"

Ściana z drewnianych listewek/kantówek. Jak wykonać ją samodzielnie.

Ściana z drewnianych listewek/kantówek to temat dzisiejszego wpisu. Poniżej przeczytasz jak zrobiliśmy drewnianą elewację na naszych tarasach. Uzyskaliśmy efekt, który bardzo nam się podoba i jak widzę, nie tylko nam. Dostałam kilka wiadomości na Instagramie z prośbą o więcej szczegółów dotyczących ścian tarasowych, w związku z tym poniżej opisze jak powstały.

Jak wykonać elewację z drewnianych listewek/kantówek

Zacznę od tego aby pokazać rzut naszego domu, w którym widać dwa tarasy połączone przeszklonym łącznikiem. Zaznaczone na zielono ściany chcieliśmy w jakiś sposób uatrakcyjnić i przybliżyć się do wizualizacji otrzymanych od architekta. Nasza wizja wyklarowała się w momencie kiedy byliśmy na etapie robienia ogrodzenia frontowego. Zdecydowaliśmy się na ogrodzenie trochę nietypowe. Zamiast standardowo wykorzystywanych przy ogrodzeniach sztachet, zastosowaliśmy wyraziste, a zarazem piękne w swojej prostocie kantówki o wymiarach 6×4 cm, ale nie o ogrodzeniu będzie ten wpis:) Te same kantówki zostały przeniesione na elewację przy tarasach, tak aby tworzyło to spójną całość. Myślę, że efekt jest lepszy niż oczekiwaliśmy. Spodobał się również na tyle jednemu z wykonawców, że zrobił u siebie taką elewację na dużej części swojego domu.

rzut tarasy

Do wykonania ściany użyliśmy:

  • listewki/kantówki z drewna olchowego o wymiarach 5×4,
  • impregnat do drewna Sadolin Classic – kolor piniowy. Malowane z każdej strony, żeby zabezpieczyć drewno przed warunkami atmosferycznymi,
  • wkręty do drewna (wypróbowaliśmy kilka różnych i wybraliśmy te, których główki podobały nam się najbardziej. U nas w kolorze złotym żeby nie były zbyt widoczne na kantówkach),
  • kantówki 10×10 (zatopione w ociepleniu na trzech poziomach),
  • farba elewacyjna czarna,
  • piana montażowa do opianowania stelażu z kantówek 10×10.

Narzędzia potrzebne do wykonania:

  • Pilarka ukosowa,
  • zakrętarka udarowa (zamiennie można użyć mocnej wkrętarki),
  • poziomica,
  • pędzel/miękka szmatka,
  • miarka,
  • ołówek.

Wykonanie

Etap I

Pierwsza część została przygotowana przez ekipę, która robiła nam tynki. Na ścianach było już wykonane ocieplenie styropianem 18cm, wraz z siatką z klejem.

1. Ekipa od tynków wycięła w styropianie tunele aby przykręcić poziomo w trzech miejscach kantówki (u nas 10×10 które zostały z materiału zakupionego na taras). Kantówki miały służyć jako stelaż do przykręcania drewnianych listewek/kantówek. Zrobiliśmy to na trzech poziomach, aby usztywnić docelowe listewki na elewacji.

2. Przestrzeń miedzy kantówkami została wypełniona pianą (z tego co pamiętam niskoprężną).

3. Na całość została nałożona siatka z klejem, w celu wyrównania powierzchni.

4. Następnie ściana została pomalowana dwukrotnie farbą elewacyjna w kolorze czarnym, tak aby tworzyć ciemne tło pod docelowe kantówki.

Tak przygotowana ściana czekała na przykręcenie drewnianych listewek/kantówek.

Etap II

W naszym przypadku zamówiliśmy już gotowe, szlifowane, pomalowane drewniane listewki/kantówki (koszt 17 zł za kantówkę 5×4 o długości 270 cm. Takie same jakie zostały zamówione na nasze ogrodzenie frontowe. Różnica polegała jedynie na wymiarach. Oczywiście przygotowując samodzielnie kantówki należy je wcześniej pomalować na wybrany kolor (najlepiej pędzlem wcierając impregnat lub farbę w drewno). W naszym przypadku był to impregnat do drewna Sadolin Classic w kolorze piniowym.

1. Przed docięciem drewnianych listewek Marcin mierzył wysokość ściany w miejscu, gdzie miała zostać przykręcona konkretna kantówka. Każda kantówka była minimalnie innej długości. Ze względu na spadki na tarasie każda musiała być oddzielnie docięta na odpowiednią długość.

2. Miejsce przecięcia zabezpieczaliśmy impregnatem.

3. Następnie w odstępach 4 cm. przykręcaliśmy listewki. Drewniane listewki/kantówki były dokręcane w trzech miejscach, tam gdzie znajdowały się poziome listwy pod pomalowaną ścianą. Aby ułatwić sobie pracę, za dystanse wyznaczające odstępy pomiędzy kantówkami posłużyły drewniane klocki.

Na jednym z tarasów mamy drewniany słup, który został pomalowany czarną, matową farbą olejną (pozostałość po wykonywanych wcześniej donicach tarasowych, które możesz zobaczyć w tym miejscu). Chcieliśmy aby pokryła dokładnie słup i miała intensywny kolor. Następnie do słupa również przykręciliśmy przygotowane jak wyżej kantówki. Tu efekt nie jest dla nas zadowalający 🙁


Ważne! Niestety przykręcaliśmy listewki sugerując się tylko poziomami wynikającymi z kantówek stanowiących stelaż. Chyba z ekscytacji 😉 zabrakło nam wyobraźni, aby wyznaczyć poziomą linię przykręcania wkrętów poziomnicą. W związku z tym, w niektórych miejscach widać, że pozioma linia ze śrub “ucieka”. Na początku byliśmy tym faktem zdenerwowani, ale po czasie ma to dla nas swój urok i patrzymy na to z sentymentem.


Podsumowanie

Ściana z drewnianych listewek/kantówek wygląda na tarasie estetycznie i według mnie bardzo ładnie. Dodają charakteru i przytulności naszym tarasom. Są spójne z ogrodzeniem frontowym, wykonanym z tego samego materiału oraz białą elewacją. Pojawienie się tego typu wykończenia na tarasie, dopełniło również wnętrze naszego domu. Dzięki dużym przeszkleniom te dwie ściany są elementem dekoracyjnym dla całości, czyli zarówno wnętrza jak i na zewnątrz. Ponieważ Marcin nie jest typem “złotej rączki” niewiele rzeczy w domu, zrobiliśmy samodzielnie. Jednak prace domowe takie jak ta, wiele uczą i co ważniejsze, sprawiają nam coraz więcej przyjemności.

Na instagramie @budowapoludzku znajdziesz również inne rzeczy DIY takie jak numer domu, donice na taras czy drewniany domek dla Oli. Kto wie co wykonamy w tym roku…

 

18 komentarzy

  • Konrad

    Rewelacyjny pomysł! Podziwiam Was i waszego bloga, wiele cennych rad, którymi się dzielicie, co jest bardzo miłe.

    Chętnie wykorzystam Wasz pomysł, jednak nasuwają mi się pytania:

    1. Czy nie obawiacie się patynowania tego drewna?
    2. Czy z jakiegoś konkretnego powodu wybraliście Olchę? Zastanawiam się nad modrzewiem.
    3. Mam świetny pomysł aby wykorzystać to również we wnętrzu, co Wy na to? 😉
    4. Jak długie mieliście wkręty?
    5. Czy tylko raz impregnowaliście? Dużo Wam poszło impregnatu?

    Pozdrawiam serdecznie!

    • Malgorzata_Kruszewska

      Cieszę się, ze mogę pomóc 🙂
      Co do pytań to:
      1. Nie obawiamy się, starzejące się drewno też wygląda czasem ładnie wiec zobaczymy. Drewno jest schowane pod zadaszeniem więc póki co nic się z nim nie dzieje (w przeciwieństwie do tych samych kantówek na ogrodzeniu, które już tracą swój “blask” ponieważ są narażone na warunki atmosferyczne.
      2. Nie był to celowy wybór, po prostu kupiliśmy to czego użył wykonawca ogrodzenia 🙂
      3. Co do wnętrza to oczywiście już się do tego przymierzaliśmy w sypialni na ścianie czy jako osłonkę grzejnika, ale póki koncepcja co chwilę się zmienia to “projekt” zawiesiliśmy;)
      4. Wkręty to były 8 lub 10, nie pamiętam dokładnie.
      5. Kupiliśmy kantówki dwukrotnie impregnowane, niestety nie wiem ile zeszło impregnatu… Jeżeli drewno nie będzie pod zadaszeniem tak jak u nas to niestety ale będzie zmieniało swój wygląd, jest to nieuniknione (przynajmniej z doświadczenia wiem jak to wygląda z olejowaniem i wymienionym impregnatem do drewna)
      Ja również pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia:)

    • Malgorzata_Kruszewska

      Kantówki zamówiliśmy już pomalowane u wykonawcy naszego ogrodzenia (ogrodzenie zrobione z takich samych kantówek). Z tego co wiem jest możliwość zamówienia dowolnej wielkości kantówek np. na Allegro. Można zamówić kantówki strugane, na surowo czyli nie pomalowane, ale też w różnych wariantach impregnacji, lakierowania czy docinania na wymiar. Możesz poszukać też w hurtowniach drewna, tam gdzie zakupisz drewno np. tarasowe. Pozdrawiam.

  • Domi

    Bardzo ciekawy wpis! W naszym domu też mamy zaplanowany podcień i taka ściana będzie pasowała idealnie 🙂 Bardzo podoba mi się Wasz taras. Czy masz w planach napisanie artykułu o jego budowie?

    • Malgorzata_Kruszewska

      Dziękuję:) Tak w takich miejscach ścianka sprawdza się idealnie, gdyż jest ograniczone oddziaływanie warunków atmosferycznych. Być może pojawi się wpis o tarasie. A co dokładnie Cię interesuje? Materiał, czym został zabezieczony, czy bardziej w jaki sposób wykonany(konstrukcja na bloczkach + agrotkanina itd.)?

  • Tomasz

    Witam, podpinam się pod powyższą prośbę 😉 można namiar na firmę? Kolor bomba i bardzo proste te kantówki 🙂

    • Malgorzata_Kruszewska

      Witam, już widać odpowiedzi na poprzednie komentarze, więc zapraszam do zapoznania się z nimi:) Kolor to Sadolin – piniowy. Kantówki są faktycznie proste, ale właśnie dlatego, że były mocno dociągane poprzez wkręty w trzech punktach. W rzeczywistości, nie wszystkie były idealne, jak to bywa z drewnem;)

    • Malgorzata_Kruszewska

      Kinga, niestety nie umiem Ci odpowiedzieć na to pytanie, ale według mnie nie będzie się to trzymało (siatka z klejem czy nawet struktura tego nie utrzymają, nie mówiąc o styropianie). Poza tym te listwy dekoracyjne nie wszystkie były idealnie proste, jak to drewno:) Samym dokręcaniem do zatopionych w ocieplaniu kantówek można je było trochę wyprostować. Bez tego rusztu, byłoby to niemożliwe. Kolejny aspekt, który przychodzi mi do głowy to jednak wilgoć,która jest nawet na zadaszonym tarasie. Przykręcanie tych kantówek do rusztu zatopionego w ociepleniu trzyma je w “ryzach”, ale oczywiście mogę się mylić, bo to jest autorski projekt i może są jakieś mniej inwazyjne, profesjonalne rozwiązania. Jeżeli Ci się uda znaleźć rozwiązanie, to podziel się proszę, bo mam dużo zapytań o tą ścianę:)

    • Malgorzata_Kruszewska

      Witam. Cieszę się, że się podoba:). Nasze kantówki zamówiliśmy u wykonawcy ogrodzenia (mamy z tych kantówek również front ogrodzenia). Ale są to kantówki strugane/szlifowane, nazewnictwo jest różne. Z tego co wiem są dostępne w składach drewna, marketach, oraz sklepach z drewnem np. na tarasy itd. Na pewno w internecie znajdzie Pan odpowiednio ładne drewno. Życzę powodzenia i mam nadzieję, że podzieli się Pan efektem@

      • Piotr

        Witam.
        Super efekt. Mam pytanie odnośnie kantówek zatopionych w styropianie. Przy styropianie 18cm wycieliscie tylko styropian na głębokość 10 cm (na wymiar kantówki) ? Jak zamocowana jest ona do muru ?

        • Malgorzata_Kruszewska

          Witam, Tak styropian był wycięty tylko na głębokość kantówki, może ciut głębiej (piana), ale były one jeszcze przykręcane do muru. O ile pamięć mnie nie myli w 3 miejscach.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *