dach w domu jednorodzinnym
Bez kategorii,  Budowa "DOM WSZECHSTRONNY"

Zakup okien. 9 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę.

Zakup okien okazał się tematem dość obszerny, ale przeczytaj jeżeli interesuje Cię, na co zwrócić uwagę przy zakupie okien. W chwili obecnej głównie wykonuje się okna na zamówienie, dostosowane do wymiarów i potrzeb inwestora. Można dowolnie wybierać wygląd, rodzaj profili, pakiet szybowy czy okucia. Wybór naprawdę jest trudny, dlatego w kolejnym wpisie przeczytasz również jakiego wyboru dokonaliśmy – podczas naszej budowy i z czym mieliśmy największy problem.

W poniższym wpisie przeczytasz :

  • z jakiego materiału są produkowane okna,
  • jakiego typu okna możesz wybrać (ich rodzaje),
  • o wyglądzie okien i na jakie elementy masz wpływ,
  • co to jest współczynnik przenikania ciepła i od czego zależy,
  • o ofertach i tym co je wyróżnia,
  • o czym porozmawiać ze sprzedawcą jeżeli chcesz mieć bezpieczne okna,
  • co to jest ciepły montaż,
  • jak istotny jest montaż i jak możesz sprawdzić jego prawidłowość,
  • kiedy regulować okna po zakupie,
  • co to są otwory odwadniające i jak je sprawdzić.

1. Materiał

Przed zakupem okien musisz określić jakie okna Cię interesują. Masz do wyboru trzy rodzaje okien, ze względu na materiał z jakiego są wykonane: okna plastikowe drewniane i aluminiowe

  • Okna PVC czyli plastikowe

Są to najbardziej popularne okna jeżeli chodzi o domy jednorodzinne. W chwili obecnej można spotkać się z oknami o bardzo dobrych parametrach, a przy tym wychodzących korzystniej cenowo na tle drewnianych i aluminiowych. Poza tym okna plastikowe są szczelne, łatwe w utrzymaniu, dostosowane wyglądem oraz wielkością do potrzeb. Jednak wadą okien plastikowych jest to, że mogą ulec odkształceniom pod wpływem słońca oraz zmienić swój kolor z biegiem czasu.

  • Okna drewniane

Naturalny materiał czyli drewno jest nieco droższy niż okna plastikowe. Dla niektórych, ich klasyczny wygląd to bezsprzeczna zaleta. Są to okna, które są wytrzymałe na warunki atmosferyczne, ale tylko przy odpowiedniej konserwacji, której niestety wymagają (należy o nie dbać, a co 5-10 lat poddać renowacji).

  • Okna aluminiowe

Okna aluminiowe należą do najdroższych. Są najbardziej wytrzymałe i stabilne, dzięki czemu może z nich wykonać wielkogabarytowe przeszklenia. Aluminium charakteryzuje się plastycznością materiału, dzięki czemu można wykonać każdy kształt, rozmiar i kolor okna. Okna aluminiowe wyglądają nowocześnie, a dzięki coraz większym udoskonaleniom są coraz cieplejsze.

2. Rodzaje okien

  • okna tradycyjne do których zalicza się okna nieotwierane nazywane fixami, uchylne, rozwierne (otwierane jak drzwi), uchylno – rozwierne,
  • okna balkonowe lub tarasowe, a wśród nich okna rozwierno-uchylne, uchylno-przesuwne, przesuwne lub składane. W tych oknach można spotkać wersje progowe, z niskim progiem lub bezprogowe,
  • okna połaciowe czyli montowane w dachu. Mogą być uchylno-obrotowe lub obrotowe.

zakup-okien

 

3. Wygląd okien

Możesz je dostosować do ogólnego charakteru budynku oraz wnętrz, w których dobrze się czujesz. W związku z możliwością zastosowania różnych materiałów, okna mogą mieć różny wygląd.

W chwili obecnej przy każdym rodzaju okien zarówno drewnianych, plastikowych czy aluminiowych, można korzystać z szerokiej oferty doboru struktury oraz koloru. Podobnie jest z różnorodnym doborem klamek. Możesz mieć wpływ na szerokość ramy, a dla osób lubiących zwracać uwagę na szczegóły można nawet wybrać kolor profili międzyszybowych (czyli to co widzisz miedzy taflami szkła).

W przypadku okien plastikowych mieliśmy do wyboru gładką okleinę lub taką, która przypomina strukturę drewna. Kolor okien mogliśmy wybrać dla strony zewnętrznej, wewnętrznej jak i w środku okna. Wszystko możesz zobaczyć u sprzedawców w formie małych próbników, ale również okien wystawowych, które pokazują okna w ich naturalnych rozmiarach.

4. Współczynnik przenikania ciepła

Współczynnik przenikania ciepła jest to główny parametr, na który powinieneś zwrócić uwagę wybierając okna. Im niższa jego wartość tym lepiej, gdyż okna są cieplejsze.

Wszystkie oferty podają współczynnik Uw czyli przenikalność cieplną okna. Na nią składa się przenikalność ramy okiennej (Uf), jak i szyby (Ug). Szukając okien, spotkałam się z informacją, że sprzedawcy czasem podają jako główny parametr wartość przenikalności cieplnej Ug czyli szyby. Jest on niższy i lepiej wypada przy porównywaniu. Podczas sprawdzania ofert nie spotkałam się z takim zabiegiem.

Wartość współczynnika zależy od profili okiennych (ilości komór), pakietu szybowego (ilość szyb i ich grubość), gazu jakim jest wypełniona przestrzeń między szybami, rodzaju okuć oraz zastosowanych uszczelek. Na te elementy zwróć uwagę ponieważ od nich zależy współczynnik przenikania ciepła.

Obecnie od 2017 r. we wszystkich nowo wybudowanych budynkach, okna muszą mieć współczynnik Uw poniżej 1,1. W budynkach energooszczędnych i pasywnych stosuje się okna o jeszcze lepszych parametrach. W domach energooszczędnych wartość Uw powinna być na poziomie 0,9 (która będzie obowiązywała już we wszystkich nowych domach od 2021r.). Z kolei w domach pasywnych ma on mieć wartość 0,8 i poniżej (wartość podawana jest W/m2K co oznacza, ilość energii (podana w watach), która przenika przez jeden metr kwadratowy okna, przy różnicy temperatur 1° Kalwina).

W oknach określane są jeszcze takie parametry jak ochrona przed hałasem, wiatrem czy wodoszczelność, ale szczerze wątpię, że sprzedawcy rozmawiają o tym z osobą zainteresowaną zakupem okien. W naszym przypadku tych parametrów nie braliśmy tak naprawdę pod uwagę.

zakup-okien

5. Co wyróżnia oferty

Głównie zwracamy uwagę na cenę, ale nie patrz tylko na końcową kwotę otrzymanej wyceny. Oferty różnią się pod wieloma względami.

Warto sprawdzić kilka różnych firm i ich ofertę. Czasami ich porównanie jest trudne, chociażby ze względu na zastosowane w nich różne komponenty.

Sprzedawcy czasami zmieniają wielkości okien, dostosowując je do możliwości produkcyjnych. Sprawdź czy wymiary z oferty zgadzają się z przekazanym przez Ciebie wykazem, a jeżeli nie, weź to pod uwagę.

Przy wybieraniu oferty zwróć również uwagę nie tylko na parametry okien, ale również na czas realizacji zamówienia, koszty montażu, poszerzenia (listwy podpierające okno lub wyrównujące wysokość), rodzaj i koszt montażu czy parapetów jeżeli na takie się zdecydujesz, to wszystko ma wpływ na ogólną cenę zakupu okien. W tych kwestiach różnice mogą być tak duże, że przy zbliżonych ofertach dotyczących okien, takie detale mogą stanowić dużą różnice w ostatecznej wycenie.

6. Zabezpieczenia

W oknach stosuje się różne zabiegi ograniczające możliwość włamania się do Twojego domu. Do tych zabezpieczeń należą specjalne okucia, które utrudniają wypchnięcie i wyważenie skrzydła. Szyby antywłamaniowe powodują, że trudno jest zbić taką szybę. Kolejnym elementem są klamki zamykane na klucz i stosowane w nich wkładki, które ponoć uniemożliwiają wwiercenie się przez złodzieja od zewnątrz. Jeżeli jesteś zainteresowany tego typu rozwiązaniami porozmawiaj z wybranym sprzedawcą, który dostosuje ofertę rozwiązań do Twoich preferencji i potrzeb.

7. Montaż

Aby okna spełniały swoją funkcję, zachowywały odpowiednie parametry i dobrze pracowały bardzo ważny jest ich odpowiedni montaż.

Najczęściej spotykanymi typami montażu są:

  • montaż standardowy lub warstwowy – przy ścianach dwuwarstwowych tak jak nasza montuje się okno na pianę przy zewnętrznej krawędzi ściany. W naszym przypadku zaproponowano nam montaż standardowy rozszerzony o taśmy do ciepłego montażu. Montaż odbył się z użyciem taśm paroszczelnych, które osłaniają pianę od środka oraz taśm rozprężnych od zewnątrz, które chronią przed wiatrem i deszczem,
  • ciepły montaż – jest to montaż okna w warstwie ocieplenia gdzie okno nie jest osadzone na termoizolacji tylko przymocowane do muru za pomocą specjalnych elementów montażowych.

Bardzo często spotyka się określenie “ciepłego montażu” przy stosowaniu “montażu warstwowego” czyli z zastosowaniem taśm paroszczelnych i paroprzepuszczalnych. Spotkasz się zapewne z wieloma różnymi opiniami i nazewnictwem tego samego typu montażu. Dlatego podczas rozmowy ze sprzedawcą doprecyzuj jak wygląda proponowany przez niego montaż, niezależnie jak został nazwany w ofercie.

Do zminimalizowania mostków termicznych stosuje się również tak zwane ciepłe parapety czyli podkłady stosowane pod oknem. Wykonane z polistyrenu ekstrudowanego XPS (czyli styroduru) lub styropianu EPS w znacznym stopniu minimalizują utratę ciepła.

Prawidłowy montaż jest tak samo ważny jak okna, ale jak go dopilnować? Musisz zdać się na umiejętności monterów, którzy przyjadą zamontować zakupione przez Ciebie okna. Spróbuj zaufać, że wykonają swoją pracę z największą starannością. Łatwo powiedzieć? Wiem podejście pracowników jest niestety różne.

Po montażu sprawdź ze swoim kierownikiem budowy czy okna są zamontowane prawidłowo. Sam możesz sprawdzić czy przy oknach są zastosowane kotwy montażowe oraz kliny, które stabilizują okna podczas montażu oraz po. Dodatkowo zobacz czy okna są uszczelnione dookoła i czy przypadkiem nie zabrakło gdzieś piany;) Sprawdź również otwory odwadniające, o czym napisałam poniżej. Poziomicą możesz sprawdzić piony i poziomy każdego z okien.

8. Sprzedawca

Sprzedawca okien do Twojego domu to osoba, która powinna nie tylko przygotować ofertę na podstawie przedstawionego przez Ciebie wykazu stolarki okiennej.

Dobry sprzedawca, który podchodzi profesjonalnie do przygotowania oferty zapyta czego oczekujesz. Zaproponuje różne produkty, opowie o nich, da Ci wybór, a wcześniej wyjaśni różnice. W dobrym punkcie sprzedaży uzyskasz odpowiedzi na swoje pytania, nie bój się ich zadawać, nawet jeżeli na niektóre znasz odpowiedź. Pozwoli Ci to zweryfikować czy jest to osoba, z którą chcesz podjąć współpracę.

Zapytaj znajomych, o ich opinię na temat okien i miejsca, w których je zakupili. Poziom zadowolenia ze współpracy z daną firmą jest ważną informacją. Dzięki poleceniom wiesz, na który etap współpracy musisz zwrócić większą uwagę.

Nie poprzestawaj na wysłaniu kilku zapytań mailowych do producentów lub sprzedawców okien. Pofatyguj się do salonu osobiście.

9. Regulacja okien i otwory odwadniające

  • Konieczna regulacja

Zaraz po zakupie okien i ich montażu, regulacja okien to podstawa, gdyż bez tego okna chodzą ciężko, są nieszczelne, a czasem nie można ich otworzyć lub uchylić. Okna wymagają regulacji, nawet kilka razy w pierwszym roku po zakupie. Wszystko zależy od wielkości okien, ich eksploatacji czyli tego jak często dane okno jest otwierane. Na pracę okien mają również wpływ warunki atmosferyczne i usytuowanie okien względem stron świata, które wpływają na ewentualne odkształcenia.

Jeżeli czujesz, że klamka działa ciężko, nie możesz płynnie otworzyć lub zamknąć okna bądź gdzieś jest nieszczelność to oznacza to, że Twoje okna na pewno wymagają kolejnych regulacji. Regulacja i serwis okien jest rzeczą naturalną nawet dla okien prawidłowo używanych. W przypadku naszych okien sprzedawca gwarantuje regulację okien nawet po okresie gwarancyjnym.

  • Otwory odwadniające

Każde okno PVC powinno posiadać maleńkie otwory umiejscowione w dolnej części ramy. Jedne po jego zewnętrznej stronie, które są zamaskowane specjalnie przeznaczonymi do tego zaślepkami. Drugie w środku ramy, które zobaczysz po otwarciu okna. Służą one do odprowadzenia ewentualnej wody, która może się dostać przez uszczelkę do dolnej części ramy. Dzięki wykonanym zewnętrznym otworom, spłynie na zewnątrz a tym samym uchroni Twój dom przed wilgocią, a w efekcie pleśnią i grzybami. Możesz sprawdzić czy Twoje odwodnienia działają prawidłowo. Otwórz okno i nalej niewielką ilość wody w otwory, a następnie sprawdź czy woda wypływa po zewnętrznej stronie ramy.

zakup okien

Podsumowując

W dzisiejszych czasach zakup okien powinien być prosty ponieważ masz naprawdę duży wybór okien i producentów. Nie trać czasu na rozsyłanie dziesiątek zapytań mailowo bez doprecyzowanego zapotrzebowania. Spotkaj się osobiście ze sprzedawcą i omów to czego potrzebujesz, a potem zbierz kilka ofert dla porównania. Przyznam, że szukając oferty przed zakupem okien braliśmy pod uwagę trzy rzeczy. Najbardziej istotne były dla nas: współczynnik przenikania ciepła (profil oraz pakiet szybowy), cena i wygląd. Tak jak napisałam na początku, jeżeli interesuje Cię jak wszystkie powyższe elementy wyglądały w praktyce zapraszam do kolejnego wpisu.

3 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *