fundamenty
Budowa "DOM WSZECHSTRONNY"

Fundamenty w domu jednorodzinnym

Fundamenty to podstawa konstrukcji budynku. Jest to element, który ma ogromny wpływ na trwałość Twojego domu. Rodzaj fundamentów zależy w głównej mierze od warunków gruntowych oraz wodnych na jakich zostaje posadowiony budynek. Nie musisz sam podejmować decyzji na jakie fundamenty się zdecydować, które będą dla Ciebie korzystniejsze pod względem ekonomicznym. Decyzję o ich rodzaju podejmuje projektant na podstawie wykonanej opinii geotechnicznej gruntu.

W poniższym wpisie przeczytasz:

  • co to jest opinia geotechniczna gruntu i jakie zawiera informacje,
  • jak wyglądała opinia geotechniczna gruntu dla naszej działki,
  • o sposobie wykonania wykopu i szalunków pod ławy fundamentowe,
  • o wylaniu ław fundamentowych i kolejnych etapach prac,
  • z czego i jak zostały wykonane ściany fundamentowe.

Opinia geotechniczna

Opinia geotechniczna to dokument sporządzony na podstawie badanie gruntu. Jest to dokument wymagany do wydania pozwolenie na budowę według Rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. Jeżeli Twój dom ma mieć solidne podstawy, to bezwzględnie będzie to dobra inwestycja. O wykonaniu badania gruntu jeszcze przed zakupem działki pisałam w tym wisie. Warto sprawdzić co kryje się pod powierzchnią działki, na której chcesz wybudować dom, nawet jeszcze przed jej zakupem. Badanie gruntu pozwoli architektowi w sposób optymalny zaprojektować posadowienie budynku. Opinia geotechniczna, to informacja z jakim gruntem masz do czynienia na swojej działce, na jakiej wysokości znajdują się wody gruntowe, a co za tym idzie, na jakim fundamencie zbudować dom i jaką izolację przeciwwilgociową należy zastosować. Każdy inwestor chce wybudować dom bezpieczny i taki, który będzie trwały, więc na tym etapie zostaw to w rękach fachowców.

Opinia geotechniczna dla naszej działki

opinia geotechniczna

Nasza opinia geotechniczna była sporządzana w październiku. Osoba przeprowadzająca badanie wykonanała trzy odwierty o głębokości do 4 m. Odwierty wykonano w miejscu gdzie miał się znajdować potencjalny budynek.

Badanie wykazało, że warunki na naszej działce można określić jako proste, a projektant może zaliczyć obiekt do I kategorii geotechnicznej (wyróżnia się trzy kategorie geotechniczne gruntu, które określają warunki gruntowe). Nie będę się zagłębiała w rodzaje warunków gruntowych, bo osoba wykonująca badanie, wytłumaczy Ci co konkretnie w Twoim przypadku oznacza dany rodzaj (jeżeli jednak będzie Cię to interesowało daj znać, postaram się o krótki wpis na ten temat od osoby, która wykonywała nam takie badanie). Dla nas konkretnie oznaczało to, że na naszej działce możemy posadowić budynek na ławach fundamentowych.

W opinii znajdowała się również informacja, że poziom zwierciadła wód gruntowych na działce, jest na głębokości 1,6-1,9 m. p.p.t. (pod powierzchnią terenu). To była dla nas ważna informacja gdyż baliśmy się, że zakupiona przez nas działka znajduje się na terenie podmokłym. Żałowaliśmy, że nie wykonaliśmy takich badań przed zakupem, ale ostatecznie nie było tak źle jak myśleliśmy.

W Opinii zalecono również zastosować przeciwwilgociową izolację fundamentów przynajmniej typu średniego (o typach izolacji poczytacie niebawem we wpisie przygotowywanym przez Tomasza Rybarczyka), a wodę z dachu budynku odprowadzić daleko od fundamentów.

Wykop i szalunki pod ławy fundamentowe

Wykop pod ławy został zrobiony przy okazji zdjęcia humusu, czyli warstwy roślinnej działki. W związku z tym, że nasze ławy były wylewane w szalunkach, wykop pod ławy został wykonany po całej szerokości budynku (z zapasem ok. 50 cm.). Zagłębienie fundamentu według opinii geotechnicznej, oraz zgodnie z projektem powinno wynosić nie mniej niż 1m poniżej poziomu terenu ze względu na strefę przemarzania (głębokość przemarzania 1,0 m – wartość wzięta z normy PN/B- 03020.). W związku z tym, że nasz budynek jest parterowy, wiązało się to ze składowaniem ogromnej ilości ziemi. Niemniej w przypadku tak dużej działki jak nasza, nie stanowiło to problemu.

fundamenty

Szalunki

Tak jak wcześniej wspomniałam nasze ławy powstały w szalunkach drewnianych przygotowanych przez ekipę budowlaną. Muszę przyznać, że podczas wykonywania wykopu przeraziłam się ogromem domu, który miał powstać. Hałdy ziemi i ogromny wykop potęgowały skalę domu, ale napięcie i ekscytacja z faktu, że to się dzieje naprawdę, nie pozwalały nawet przez chwilę wątpić w sens tego przedsięwzięcia.

Zaleta deskowania

Sposób wykonania ław fundamentowych (czy to w wykopie czy w szalunkach) zazwyczaj zależny jest od ekipy budowlanej. Zaletą deskowania szalunków jest przede wszystkim przewidywalność. Ławy w każdym miejscu mają zadany wymiar. Jest to również przewidywalność pod względem zapotrzebowania na beton. Myślę, że to zaważyło na takim sposobie wylewania ław przez wykonawcę :)(przypomnę, że byliśmy umówienia z wykonawcą na budowę domu z materiałami po jego stronie).

Zaraz po szalunkach, a jeszcze przed wykonaniem ław, zgodnie z projektem, został ułożony chudy beton (mieszany przez ekipę na miejscu). W międzyczasie było przygotowywane zbrojenie, aby następnego dnia zacząć je układać i móc zalewać ławy, co nastąpiło 2 dni po ułożeniu cienkiej warstwy betonu.

Wylewanie ławy

Po ułożeniu zbrojenia (zbrojenie główne ław fundamentowych 4#12, strzemiona ø6, co 30 cm) na działkę przyjechała betoniarka z betonem na ławy (beton C16/20 (B20)). Ławy zalano, a beton odpowietrzono poprzez wibrację buławą (urządzeniem dzięki, któremu struktura betonu jest bardziej jednolita oraz bardziej wytrzymała). Nie zdawałam sobie sprawy z tego jak szybko się to odbywa. Muszę dodać, że widok pompogruszki (czyli samochód z betonem, który ma możliwość pompowania go, w tym wypadku na fundamenty) był jednym z przyjemniejszych widoków jakie wtedy zapamiętałam. Kierownik budowy zalecił pielęgnowanie ław poprzez polewanie ich wodą. Po 3 dniach została zastosowana hydroizolacja pozioma ławy w postaci dwukrotnego smarowania Dysperbitem, oraz ułożono folię fundamentową. Tego typu hydroizolacja pozioma ma na celu zabezpieczenie ścian fundamentowych przed podciąganiem kapilarnym, czyli podciąganiem wody przez bloczki do góry.

Murowanie ścian fundamentowych

fundamenty

Na zastosowanej hydroizolacji poziomej wybudowano ściany fundamentowe z bloczków betonowych (C16/20 (B20)) na zaprawie cementowej. Na tym etapie wylano również słupy zakotwione w ławie. Następnie zastosowano hydroizolację pionową ścian fundamentowych zewnętrznych i wewnętrznych (3x Dysperbit).

fundamentyfundamentyfundamenty

Na koniec ściany fundamentowe zostały pokryte 12 centymetrowej grubości styropianem wodoodpornym oraz zaciągnięte siatką z klejem. Całość ponownie pokryto trzykrotnie Dysperbitem, a następnie zasypano fundamenty wcześniej wykopaną ziemią.


WAŻNE! Na etapie budowy fundamentów warto pamiętać o wykonaniu przepustu na rurę wodociągową. W naszym przypadku pomyślał o tym wykonawca budujący nasz dom. Pozostawił nam taki przepust wraz z rurą o długości niezbędnej do połączenia ze studzienką wodomierzową na działce. Dodatkowo zrobił przepust między innymi na kable od prądu.


To jeszcze nie stan zero;)

Całość prac od szalunków do powstania fundamentów trwała ok. trzy tygodnie. Ekipa budowlana była tylko na jednej budowie czyli na naszej. Dzięki temu prace szły płynnie co bardzo sobie cenię do dnia dzisiejszego. Jak widzisz z tego etapu dysponuję wieloma (może nie jakiejś świetnej jakości) zdjęciami. Proponuję żebyś zrobił to samo, jeżeli masz możliwość być na budowie to zawsze dokumentuj zakres prac, zaowocuje to spokojną głową w przyszłości. O tym kiedy doczekaliśmy się stanu zero budynku przeczytasz w kolejnym wpisie.

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *