Wykonanie instalacji stanu zero budynku
Wykonanie instalacji stanu zero to była przedostatnia rzecz jaka została wykonana przed zamknięciem etapu zwanym stanem “zero”. Za wykonanie stanu zero uznaliśmy moment, w którym wszelkie instalacje czyli rury wodne lub peszle na wodę, napowietrzenie kominka oraz rury kanalizacyjne zostały pokryte tak zwanym chudziakiem. Stan zero budynku to etap, w którym Twój dom ma wykonane, zaizolowane, ocieplone i zasypane fundamenty (o tym jak to wyglądało u nas przeczytasz w jednym z ostatnich wpisów).
W tym wpisie przeczytasz:
- jakie instalacje znajdują się w warstwie fundamentu,
- o czym warto pamiętać wykonując fundamenty,
- jak u nas wyglądała instalacja kanalizacyji,
- o wykonaniu napowietrzenia kominka,
- co jest zwieńczeniem stanu zero – wylanie chudziaka.
Ca znajdziesz w tym wpisie
Jakie instalacje znajdują się w warstwie fundamentu
Dom jest złożony z wielu elementów, które w większości architekt musi przemyśleć już na początku. Tak też jest w wypadku instalacji, które są prowadzone w warstwie fundamentu.
Instalacja wodna
Już podczas pisania artykułu o przyłączu wodnym zwracałam uwagę na to, że na etapie budowy fundamentów warto pamiętać o wykonaniu przepustu na rurę wodociągową. W naszym przypadku pomyślał o tym wykonawca budujący nasz dom. Pozostawił nam taki przepust wraz z rurą o długości niezbędnej do połączenia ze studzienką wodomierzową na działce. Nie musi to być od razu właściwa rura. Równie dobrze można zastosować peszel (jeden, bądź kilka na inne instalacje jak np. prąd). Z tego co wiem nie zawsze jest to dopilnowane przez wykonawcę, czy kierownika budowy. Niektórzy orientują się dopiero na etapie wykonania przyłącza wodnego. Oczywiście jest możliwość wykonania takiego przepustu, ale wiąże się to jednak z niszczeniem tego co już wykonane. Nikt nie lubi wykonywać podwójnej pracy (chociażby z wykonaniem otworu i ponownym zalaniem chudziaka) i pokrywać dodatkowych kosztów. Trzeba pamiętać o tym, żeby instalacja wodna znajdowała się poniżej głębokości przemarzania.
Instalacja kanalizacyjna
Po wykonaniu fundamentów, zasypano je piaskiem i zagęszczono. Następnie ułożono rury kanalizacyjne (rury PCV o połączeniach kielichowych z pierścieniami gumowymi, łączone na wcisk). Rury wykonawca ułożył zgodnie z projektem, jednak nie obyło się bez drobnych zmian. W jednym miejscu w kotłowni zdecydowałam się na wypuszczenie wyjścia na kratkę ściekową (której ostatecznie nie zrobiliśmy). W łazience natomiast wiedzieliśmy już o docelowym układzie toalety, prysznica oraz umywalki, więc w te miejsca zostały doprowadzone rury. Rury zostały ułożone ze spadkiem (minimum 2,5% – 1,5%) w kierunku odpływu ścieków.
W przypadku wykonywania instalacji sanitarnej bardzo ważna jest staranność wykonania. Jest to ważne, ponieważ ewentualne błędy mogą być trudne do wykrycia i kosztowne, jeżeli trzeba będzie ich szukać skuwając istniejąca już podłogę. Zaufanie do wykonawcy to jedno, ale sprawdzenie poprawności ułożenia oraz próba szczelności to drugie. O tym powinien pamiętać i sprawdzić to kierownik budowy, ale dobrze żebyś i Ty wiedział, że należy sprawdzić szczelność wykonanej instalacji sanitarnej. Wykonawca zamyka miejsce odpływu i napełnia instalację wodą. Jeżeli woda opada oznacza to, że instalacja jest nieszczelna i trzeba znaleźć źródło nieszczelności. Jeżeli woda utrzymuje się na tym samym poziomie oznacza to, że można wylewać chudy beton.
WAŻNE! Po ułożeniu instalacji należy ją jeszcze zabezpieczyć. W naszej instalacji zastosowano zamkniecie wylotów rur plastikowymi kapslami. To rozwiązanie się sprawdziło, ponieważ wyloty wychodziły praktycznie płasko z podłogą. Dzięki tym zatyczkom, do instalacji nie dostawały się zabrudzenia towarzyszące dalszym pracom na budowie.
Napowietrzenie kominka
Kolejną instalacją na etapie fundamentów jest napowietrzenie kominka. Warto o tym pomyśleć jeżeli planujesz kominek. Kominek podczas palenia zużywa powietrze, dlatego trzeba mu zapewnić stały jego dopływ. Można to zrobić za pomocą rury, w miarę możliwości prostej i niezbyt długiej (w naszym przypadku jest to rura PCV, ale nie ma to znaczenia z jakiego materiału jest wykonana). Na etapie wykonywania elewacji rurę tą zabezpieczyliśmy kratką zewnętrzną, która zabezpiecza dom przed dostawaniem się przez nią niechcianych zwierzątek:)
Chudziak
Fundamenty wypełnia się piaskiem, a następnie zagęszcza. W utwardzonym piasku wykonuje się wykop na instalację. Po jej ułożeniu zasypuje się ją i ponownie zagęszcza. Na tak przygotowanej powierzchni, tworzy się podłogę na gruncie. Po całej powierzchni układa się chudy beton czyli tak zwany chudziak. Jest to niskiej klasy beton, stosuje się go jako wyrównanie i utwardzenie powierzchni przed położeniem ocieplenia oraz posadzki właściwej. Jest to podłoga po której długo będziesz chodził na dalszych etapach budowy,w zasadzie aż do momentu wykonania wylewek. Staranność wykonania chudziaka ma potem przełożenie na wygodne i bezproblemowe układanie styropianu pod wylewkę betonową, więc zwróć na to uwagę. U nas panowie wyrównali podłoże starannie, nie słyszałam skargi ze strony osoby, która układała styropian przed wylewkami.
Temat instalacji kanalizacji w warstwie fundamentu i ułożenia chudziaka niestety muszę przyznać potraktowałam po macoszemu, ponieważ moja głowa i wyobraźnia były już w kolejnym etapie, czyli budowaniu ścian. Na szczęście nie zawiodłam się w jakości wykonania tych prac przez naszą ekipę budowlaną. Podobnie nie zwiódł mnie również kierownik budowy podczas sprawdzenia poprawności wykonania prac. Moja rola sprowadzała się wyłącznie do cieszenia się kolejnym etapem i Tobie życzę tego samego.