przyłacze-wodne-i-kanalizacyjne
Zanim zaczniesz budowę

Przyłącze wodne i kanalizacyjne do budynku

Przyłącze wodne i kanalizacyjne do budynku, a raczej procedura przyłączenia do sieci, na początku wygląda bardzo podobnie jak w przypadku przyłączy, które już opisywałam. Energią elektryczną zajęłam się w tym wpisie a gazem w tym. Podobieństwo polega na tym, że należy złożyć wniosek o warunki przyłączenia do sieci wodociągowej i sieci kanalizacji sanitarnej. Następnie zlecić wykonanie projektu przyłącza oraz znaleźć wykonawcę, który je wykona. Wydaje się proste prawda? Chcę Ci powiedzieć, że takie może być:)

W poniższym wpisie przeczytasz:

  • co potrzebujesz do złożenia wniosku o warunki przyłączenia do sieci wodnej i kanalizacyjnej,
  • z czyich usług możesz skorzystać do wykonania projektu oraz przyłącza,
  • co zrobiłam po otrzymaniu warunków przyłączenia,
  • jakie dokumenty musiałam dostarczyć w celu wykonania projektu technicznego przyłącza kanalizacyjnego oraz wodociągowego,
  • o przyłączeniu do kanalizacji,
  • o podpisaniu docelowej umowy o zaopatrzenie w wodę i odbiór ścieków.

Alternatywa dla przyłącza wodnego na czas budowy

Obecność wody na działce jest podstawą od początku budowy. Na jej czas możesz skorzystać z budowlanych zbiorników na wodę, których pełno znajdziesz w ogłoszeniach. Jeżeli nie masz wody na działce, a zaczynasz budowę zapytaj swojego wykonawcę, być może dysponuje takimi zbiornikami i ten problem zupełnie nie będzie Ciebie dotyczył. Warto żeby zająć się dostępem do bieżącej wody jeszcze przed budową i tak też zrobiłam ja.

przyłącze-kanalizacyjne

Wniosek o warunki przyłączenia

Udałam się do Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w moim mieście, gdzie złożyłam wniosek o warunki przyłączenia do sieci wodociągowej i sieci kanalizacji sanitarnej.

Co potrzebujesz do złożenia wniosku:

1. Wniosek “o wydanie warunków przyłączenia”.

2. Mapa geodezyjna w skali 1:500, 1 :1000 lub 1:2000 z naniesioną infrastrukturą uzbrojenia terenu, obejmująca zakresem rejon planowanej inwestycji (u mnie mapa do celów projektowych).

We wniosku musisz określić:

czy chcesz uzyskać warunki przyłączenia do sieci wodociągowej czy kanalizacyjnej (możesz zaznaczyć obie opcje),

adres oraz nr. działki,

jaki rodzaj zabudowy będzie na danej działce (budynek jednorodzinny, wielorodzinny, mieszkalno-usługwy, produkcyjny).

Na miejscu dostałam wykaz firm z okolicy, które zajmują się wykonywaniem przyłączy wodnych i kanalizacyjnych Po rozmowie telefonicznej często okazywało się, że są to osoby posiadające uprawnienia do wykonania instalacji gazowych. Oczywiście nie ma obowiązku korzystania z usług wskazanych firm. Sprawdziłam ofertę cenową na wykonanie przyłącza wody i kanalizacji wraz z projektami. Zdecydowałam się na jedną z firm wykonawczych, w celu realizacji kompleksowej usługi wraz z przyłączem gazu*.


*UWAGA Możesz zdecydować się na firmę, która zajmie się wykonaniem przyłącza kompleksowo tj. od projektu do wykonania przyłącza. Sprawdź możliwość wykonania usługi projektowania przyłącza w Wodociągach. Kiedy ja składałam wniosek o warunki przyłączenia, nie oferowano takiej usługi. W chwili obecnej wiem, że w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji w moim mieście wykonują usługę projektu przyłączy wodnych i kanalizacyjnych. Mają konkurencyjne ceny i myślę, że wszystko idzie sprawnie, ponieważ jest wykonywane na miejscu.


Warunki przyłączenia

Warunki przyłączenia otrzymałam niespełna trzy tygodnie po złożeniu wniosku. Kopię otrzymanych warunków przekazałam wykonawcy, który zgodnie z umową miał się zająć kompleksowo przyłączem wodnym i kanalizacyjnym.

W związku z tym, że naszą działkę kupiliśmy już z mediami (studnia wodomierzowa na działce), po otrzymaniu warunków przyłączenia dowiedziałam się, że w naszym przypadku wystarczą dwie rzeczy. Wymiana licznika w istniejącej studzience, oraz podpisanie umowy o zaopatrzenie w wodę. W ten łatwy sposób zapewnię dostęp do wody na czas budowy.

Umówiłam się z wybranym wykonawcą przyłącza, że po podpisaniu umowy o zaopatrzenie w wodę, przyjedzie na działkę i “wyciągnie” wodę ze studzienki na zewnątrz (montując jakiś prosty zawór). Dzięki temu można z niej było wygodnie korzystać podczas budowy.

studzienka-wodociągowa

Woda na działce na czas budowy

Tak jak pisałam wcześniej na naszej działce znajdowała się studzienka z wodomierzem, która była usytuowana ok. 2m od ogrodzenia.

1. Podpisałam umowę o zaopatrzenie w wodę z Zakładem Wodociągów i Kanalizacji.

2. Tydzień później przyjechał pracownik wodociągów i wymienił stary licznik znajdujący się w studzience. Nowy w przyszłości miał zostać przeniesiony do domu.

3. Poinformowałam wykonawcę, że zgodnie z umową może przyjechać i wykonać zawór. Dzięki temu będziemy mogli korzystać z wody na budowie (wykonawca zrobił to nieodpłatnie dlatego nie ma się co czepiać estetyki ;))

Mamy to!! Woda na działce pojawiła się miesiąc przed planowanym rozpoczęciem budowy.

przyłącze-wodne-na-działce

Przyłącze wodne i kanalizacyjne do budynku

Tak jak wspomniałam, całość przyłącza oddałam w ręce wykonawcy, który zlecił projekt przyłącza osobie posiadającej uprawnienia.

Na potrzeby wykonania przyłączy dostarczyłam wykonawcy oraz projektantowi:

– warunki przyłączenia do sieci wodociągowej i sieci kanalizacyjnej,

– mapę do celów projektowych,

– akt notarialny potwierdzający własność działki,

– oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (druk dostarczony przez projektanta przyłącza),

– oświadczenie, na którym wyrażam zgodę na projektowaną trasę przyłącza (druk dostarczony przez projektanta przyłącza).

Budynek piął się w górę a uzgadnianiem projektu, zgłoszeniami i innymi dokumentami zajął się projektant z wykonawcą przyłącza.


WAŻNE! Na etapie budowy fundamentów warto pamiętać o wykonaniu przepustu na rurę wodociągową. W naszym przypadku pomyślał o tym wykonawca budujący nasz dom. Pozostawił nam taki przepust wraz z rurą o długości niezbędnej do połączenia ze studzienką wodomierzową na działce (zrobił również przepust między innymi na kable od prądu).


W trakcie wykonywania instalacji ogrzewania podłogowego w domu, zostało wykonane przyłącze wody (od studzienki do domu) oraz przeniesiono założony przez wodociągi licznik wody.

Dodatkowo wykonawca przyłącza zakupił oraz zainstalował osobny licznik dla wody wychodzącej do polewaczek. Jest to licznik podpięty pod rurę doprowadzającą wodę na zewnątrz domu. Dzięki temu woda używana do celów gospodarczych np. mycia samochodu czy podlewania ogrodu jest liczona tylko za jej zużycie, a nie zostają od niej policzone ścieki.

Kanalizacja

przyłącze-kanalizacyjne

Z niewiadomych mi przyczyn wykonawca przeciągał moment podłączenia budynku do kanalizacji. Być może było to spowodowane przedłużającymi się formalnościami, chociaż bardziej prawdopodobną przyczyną była pogoda oraz inne plany wykonawcy.

Niemniej podłączenie kanalizacji do budynku nastąpiło w odpowiednim do etapu budowy czasie. Wykonawca miał trochę trudności, ze względu na wodę w wykopie. Jednak ostatecznie  po trzech dniach przyłącze kanalizacyjne zostało zrealizowane, praktycznie bez mojego udziału. Zgodnie z projektem na działce, zaraz za ogrodzeniem pojawiła się studzienka kanalizacyjna. Ulica oraz miejsce wykopu na podwórku wróciły do swojego stanu pierwotnego. Dostałam informację od wykonawcy, że mogę podpisywać umowę z Zakładem Wodociągów i Kanalizacji.

Umowa

Umowę pojechałam podpisać osobiście. Zakład Wodociągów dysponował już informacją od wykonawcy o wykonanym przyłączu. Wcześniejsza umowa “o zaopatrzenie w wodę”, którą zawarłam w celu korzystania z wody podczas budowy została rozwiązana. W to miejsce podpisałam umowę “o zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków”.

Mam niedosyt pisząc dla Ciebie ten wpis, ponieważ nie zawiera on szczegółowo opisanego procesu przyłącza wodnego i kanalizacyjnego krok po kroku, jak choćby w przypadku gazu czy też prądu. Jednak mam nadzieję, że pokazuję cały proces dosyć jasno i będziesz mógł mimo wszystko z niego skorzystać. Życzę Ci żebyś trafił na dobrego wykonawcę, który podejmie się wykonania Twojego przyłącza i sprawi, że będzie to dla Ciebie miłe wspomnienie.

Jeżeli masz ochotę możesz pobrać bezpłatny poradnik: “Jak przygotować się przed budową domu.” Kliknij

4 komentarze

  • Asia

    Jak Ty to świetnie wykładasz. Krok po kroku, spokojnie, punkt po punkcie. Z galimatiasu procedur wyłania się… upragniona kanalizacja:) PS. Świetne zdjęcie!

      • Paulina

        Czy mogę prosić o podzielenie się informacją na temat kosztów związanych z przyłączeniem wody do domu? Jestem na etapie kupna działki i nie mogę znaleźć informacji na temat różnicy w kosztach przyłącza do sieci wodociągowej ktora znajduje się poza działką, a studzienki na działce.
        Z góry dziekuję za odpowiedź.

        • Malgorzata_Kruszewska

          Niestety koszty przyłączenia działki do wodociągów można oszacować na podstawie indywidualnego wniosku o warunki przyłączenia, w miejscowym Zakładzie Wodociągów (jest kilka zmiennych od których koszty będą uzależnione). W naszym przypadku było trochę inaczej, ponieważ kupiliśmy działkę z już istniejącą na niej studzienką. Koszt przyłącza od studzienki do domu również ciężko mi wyodrębnić i oszacować ponieważ przyłączem gazu, wody i kanalizacji zajmowała się jedna firma (która z tych sprawdzanych wyszła najkorzystniej). Niemniej mogę dodać, że za same projekty przyłączy wodnych, kanalizacyjnych i gazowych zapłaciliśmy ok 1600 zł, a potem jeszcze wykonanie przyłącza do domu. Niestety tego typu koszty ciężko szacować na podstawie różnych inwestorów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *