rozpoczęcie-budowy
Budowa "DOM WSZECHSTRONNY",  Zanim zaczniesz budowę

Jak przygotować działkę przed rozpoczęciem budowy

W ostatnim wpisie od eksperta dowiedziałeś się jak wygląda  tyczenie budynku w praktyce. Bardzo się cieszę, że zarówno Ty jak i ja możemy zaufać w tej kwestii osobom, które się na tym znają i robią to zawodowo. Wyznaczanie osi budynku, poziomu zero czy odległości od granicy, nie należy do obowiązków inwestora, ale jeżeli prowadzisz swoją budowę metodą zlecania robót, to najpewniej tak jak my, będziesz musiał przygotować działkę przed rozpoczęciem budowy pod różnymi względami. Mam nadzieję, że poniższy wpis Ci w tym pomoże.

W poniższym wpisie przeczytasz:

  • jak zadbać o swoją działkę i przygotować ją przed budową,
  • co musisz zapewnić przed wejściem ekipy budowlanej,
  • czego musisz dopilnować przed wytyczeniem budynku,

Jak przygotować działkę przed budową

O przygotowaniach do budowy zaczęliśmy myśleć zaraz po zakupie działki, czyli na kilka lat przed budową. Nasza działka od dłuższego czasu była zaniedbana, więc w jednej części pojawiły się na niej krzaki i pojedyncze samosiejki, które musieliśmy wyciąć.

  1. Wycinanie i karczowanie krzaków. Mąż włożył dużo pracy przy wycinaniu a następnie sukcesywnym paleniu wspomnianych krzaków i małych drzewek. Na szczęście nie musieliśmy myśleć o karczowaniu dużych drzew, ponieważ te zostały z nami na działce.
  2. Nawożenie ziemi. Teren naszej działki był niższy od działek sąsiadów, w związku z czym musieliśmy myśleć o jego podniesieniu. Zrobiliśmy to zaraz po zakupie, tak aby nowo nawieziona ziemia zdążyła osiąść przed przystąpieniem prac związanych z budową.
  3. Wyrównanie nawiezionej ziemi przez koparkę oraz pracę rąk ludzkich czyli męża i szwagra (praca w wymiarze 180 minut, której nigdy Ci Maćku nie zapomnimy:))
  4. Systematyczne koszenie działki, które było głównie zasługą teścia. Dzięki temu nasza działka była zadbana i nie dopuściliśmy do stanu, który zastaliśmy.
  5. Ogrodzenie działki oraz wykonanie bramy wjazdowej. Nasza działka była ogrodzona z trzech stron, ale niestety nie posiadała nawet furtki, a tym bardziej bramy wjazdowej. W związku z tym zaraz po jej zakupie na najbliższym złomie zaopatrzyliśmy się w tymczasową bramę wjazdową, która służyła długo przed, w trakcie jak i po budowie.
  6. Utwardzenie wjazdu naszej działce poprzez nawiezienie na wjazd tłucznia. Dzięki temu nie mieliśmy większych problemów z wjazdem na działkę nawet ciężkich samochodów.
  7. Blaszany garaż pojawił się również długo przed budową, ponieważ znajdowały się w nim narzędzia pomagające dbać o działkę. Od początku budowy spełniał ważną rolę, był nie tylko schronem dla ekip budowlanych, ale również składzikiem na narzędzia a czasem i materiały.

Co należy zapewnić przed wejściem ekipy budowlanej

  1. Przede wszystkim media, którymi należy się zająć długo przed planowanym wejściem ekipy budowlanej. Woda na działce (o jej przyłączu przeczytasz w tym kolejnym wpisie) oraz energia elektryczna (o przyłączu prądu przeczytasz tu)  to podstawa budowy. Oczywiście zarówno przyłącze wody jak i przyłącze elektryczne da się obejść na czas budowy poprzez zbiorniki na wodę czy agregat, ale naprawdę lepiej pomyśleć o przyłączach z wyprzedzeniem.
  2. Następnie tymczasowe ogrodzenie działki. U nas działka była ogrodzona z trzech stron, co oznaczało, że pomiędzy nami a jednymi z sąsiadów nie było ogrodzenia. Zgodnie z umową firma budowlana zapewniła ogrodzenie tymczasowe. Wystarczyły wbite stemple budowlane oraz siatka ogrodzeniowa leśna.
  3. Zapewnienie WC na placu budowy. U nas wynajęłam firmę oferująca usługi przenośnej toalety. Sprawdź kilka firm i podejmij najbardziej korzystną cenowo współpracę. Na cenę wpływa rodzaj kabiny oraz częstotliwość jej sprzątania i opróżniania.
  4. Wyznacz miejsce na śmieci. Najlepiej od początku dbać o porządek na budowie. Ja na szczęście trafiłam na wykonawcę, który bardzo o to dbał. Zawsze po wykonanej pracy teren budowy był sprzątany, a śmieci (w zależności od tego jakie) miały swoje miejsce. Z kolejno wchodzącymi ekipami bywało niestety różnie.

Formalności przed wytyczeniem budynku

1. Złóż w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego “zawiadomienie o rozpoczęciu robót budowlanych”. Zawiadomienie wypełniają i podpisują inwestorzy, którzy składali pozwoleniu na budowę. Należy je złożyć przed rozpoczęciem robót budowlanych (może być nawet dzień przed). Do wniosku dołączasz :

  • dokumenty od kierownika budowy (oświadczenie o przejęcie obowiązku kierowania budową oraz kopia jego uprawnień budowlanych),
  • kopia prawomocnej decyzji o pozwoleniu na budowę lub kopia zgłoszenia budowy,
  • jeżeli decydujesz się na inspektora nadzoru inwestorskiego potrzebujesz również od niego oświadczenie o przejęcie obowiązku kierowania budową oraz kopia jego uprawnień budowlanych.

2. Kup tablicę informacyjną i wypełnij ją z kierownikiem budowy. Tablica musi być umieszczona w widocznym miejscu.

Dzień wbicia przysłowiowej “łopaty”

Dzień wytyczenia fundamentów jest prawie jak Boże Narodzenie dla dziecka. To dzień, którego zdecydowanie nie możesz się doczekać, ponieważ w końcu chcesz rozpocząć budowę.

O co musisz zadbać przed dniem wytyczenia budynku

O tyczeniu budynku w praktyce pisał Tomasz Rybarczyk. Zobacz jak to wygląda z perspektywy inwestora.

Trzeba zgrać kilka rzeczy w jednym czasie:

1. Umów geodetę, który zajmie się wytyczeniem budynku. Ja porównałam ceny usługi u czterech geodetów. Ceny zbytnio się nie różniły (były to widełki w granicach 600-800 zł). Wybrałam geodetę, który był komunikatywny oraz w związku bliskim miejscem zamieszkania od naszej działki, mógł szybko dojechać na wykonanie wyżej wymienionej usługi. Przed przystąpieniem do prac poprosił o przesłanie na maila:

plan konstrukcji fundamentów

rzut parteru

plan zagospodarowania działki (wszystkie dokumenty były zawarte w projekcie od architekta)

Swoją pracę podzielił na dwie części. Pierwsza dotyczyła wbicia palików oznaczających wstępne wytyczenie budynku w celu zdjęcia humusu. Na drugą część, czyli wytyczenie osi budynku, miał się pojawić w momencie kiedy umówię się z wykonawcą i kierownikiem budowy (informując go o tym z dwudniowym wyprzedzeniem).

2. Zamów koparkę, która zajmie się zdjęciem humusu i wykopem. W naszym przypadku skorzystaliśmy z usługi koparkowego poleconego przez firmę budującą nasz dom. Pan pracował 2 dni. Pierwszego dnia prace niestety trochę się skomplikowały, ponieważ koparka została uszkodzona. Na szczęście szybko ją naprawiono i można było kontynuować wykop następnego dnia.

3. Umów się z geodetą, wykonawcą i kierownikiem budowy na spotkanie jednocześnie. Obecność tych trzech osób na raz, pozwoli uniknąć błędów podczas tyczenia. Na szczęście u nas nie było problemu ze zgraniem terminów tych panów.

4. Zabierz ze sobą dziennik budowy, ponieważ to geodeta robi pierwszy wpis w dzienniku. Tego dnia możesz go przekazać kierownikowi budowy, gdyż od tej pory będzie on wpisywał w nim kolejne postępy prac.

Emocje związane z rozpoczęciem budowy zostały u nas nieco przeciągnięte w czasie, gdyż trwały od środy (zdjęcie humusu i awaria koparki), aż do poniedziałku, na który to udało mi się zgrać geodetę, budowlańców oraz kierownika budowy. Na szczęście potem prace szły zgodnie z planem i w zadowalającym tempie, czego życzę również i Tobie.

 

 

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *