blacha na rąbek stojący
Budowa "DOM WSZECHSTRONNY"

Wady i zalety blachy na rąbek stojący

Poniżej napisałam jakie według mnie są wady i zalety blachy na rąbek stojący. Wymieniłam te aspekty, które dotyczą naszego dachu, ponieważ ogólne informacje o tym rodzaju pokrycia znajdziesz w wielu miejscach w sieci i nie tylko. Dodam, że zupełnie nie porównuję tu jakości czy ceny z innymi materiałami, ponieważ nie rozważaliśmy innych materiałów.

Nasz pierwszy wybór czyli blacha na rąbek

blacha na rąbek

Ten typ pokrycia dachowego jest dość popularny we współczesnym budownictwie. Nasz dom ma prostą i nowoczesną bryłę dlatego tą część domu w kształcie stodoły, pokryliśmy blachą na rąbek. Dlaczego? Może Cię to zdziwi, ale myśleliśmy tu wyłącznie o wyglądzie. Na etapie wyboru nie braliśmy pod uwagę trwałości materiału (nie zdawałam sobie nawet sprawy z tego, że u jednego producenta istnieje możliwość wybrania materiału o dłuższej czy krótszej trwałości), możliwości falowania, dużego lub małego poziomu hałasu czy nagrzewania się blachy. Dopiero w momencie poszukiwania konkretnego producenta zaczęłam czytać o wadach i zaletach takiego pokrycia. Blacha na rąbek stojący w kolorze antracytowym to był dla nas wybór oczywisty, którego nie zmieniliśmy mimo ewentualnych wad.

Wady blachy na rąbek stojący

nagrzewa się – to według mnie największa wada blachy na rąbek. Niestety część dzienna nagrzewa się latem znacznie szybciej niż strefa nocna z płaskim dachem i stropem monolitycznym, pokrytym papą. Wysoki sufit na całej części domu powoduje, że cała ta strefa jest cieplejsza, szybciej się nagrzewa nie tylko poddasze na antresoli, ale cała otwarta przestrzeń salonu,

słychać pykanie nagrzanej blachy w upalny dzień. Oczywiście będąc na zewnątrz np. na tarasie jest to takie delikatne stukanie. Bez obaw, w środku w strefie dziennej przy zamkniętych oknach tego nie słychać,

nieumiejętne ułożenie powoduje falowanie blachy (u nas na obróbce przy ścianach szczytowych zostało to zniwelowane poprzez poluzowanie wkrętów).

Zalety blachy na rąbek stojący

prosty i estetyczny wygląd, dzięki zakładom przykrywającym wkręty montażowe oraz plastyczności materiału (możliwości wykonywania obróbek blacharskich na giętarce)

minimalistyczna forma oraz wybór koloru dostosowany i podkreślający prostotę bryły domu,

– przy dobrze wykonanej obróbce jest to szczelne pokrycie (u nas były problemy z nieszczelnością komina o czym pisałam we wpisie Problemy z dachem, które nas dotknęły”),

lekki materiał, w porównaniu z innymi pokryciami. Nie obciąża dachu, co w naszym przypadku (konstrukcja więźby dachowej bez jętek) sprawdziło się idealnie,

– blacha w sposób estetyczny, dopasowany do całości może tworzyć wykończenie komina. Dzięki temu dach i kominy są ujednolicone i spójne wizualnie.

blacha na rąbek

Mity dotyczące pokrycia dachu z blachy na rąbek

głośna podczas opadów deszczu – owszem deszcz słychać w środku, ale nie jest to poziom hałasu, który zakłóca nasze domowe życie. U nas jest pełne deskowanie dachu oraz wełna mineralna i może to również wygłusza hałas,

faluje – tu oczywiście pojawia się pytanie co mamy na myśli mówiąc, że faluje. Według mnie, u nas nie ma tego falowania, gdzie blacha jest wyraźnie naprężona i pogięta. Owszem w słoneczne dni, w zależności od kąta padania światła widać delikatne cienie, jak na powyższych zdjęciach. Jeżeli taki wygląd Ci nie odpowiada to znaczy, że blacha płaska nie jest dla Ciebie odpowiednim pokryciem dachu. Miejscem gdzie widać wygiętą blachę są np. obróbki, w miejscach gdzie zostały przykręcone śruby od strony ścian szczytowych. Tam gdzie te zagłębienia były bardziej widoczne, dekarz poluzował śruby i ten mały zabieg poprawił sytuację.

Widziałam już kilka razy na zdjęciach dachy z blachy na rąbek, które wyglądały naprawdę bardzo źle, zarówno kiedy padało na nie światło słoneczne czy też nie. Nasz dach tworzy jedną, gładką i estetyczną płaszczyznę, na czym nam zależało. Przypuszczam, że jeżeli chodzi o połać dachu to brak falowania uzyskaliśmy dzięki konkretnej klasie jakości blachy z przetłoczeniem (o tym jaką blachę położyliśmy na dachu pisałam we wpisie o dachu dwuspadowym) oraz dzięki odpowiedniemu montażowi.

Blacha na rąbek stojący

Co do blachy na rąbek, szukaliśmy jej u kilku producentów. Różnica w cenie przy całej połaci dachu może wyjść znacząca nie tylko biorąc pod uwagę rożnych producentów, ale również jakość oferowanych przez nich blach.   Producenci oferują blachę w różnych powłokach, co daje zróżnicowaną jakość oraz okres gwarancji na taka blachę. W przypadku naszego producenta gwarancja składa się z dwóch części – technicznej i estetycznej. Zdecydowaliśmy się na najwyższa jakość blachy z gwarancją techniczną na 50 lat, oraz estetyczną na 25 lat. Rozważ czy warto oszczędzać na materiale tak istotnego elementu jakim jest dach. Jeżeli znajdziesz blachę atrakcyjną cenowo, to dopytaj gdzie możesz ją zobaczyć na dachu, albo odwrotnie, przejedź się po okolicy i zobacz kto ma takie pokrycie jakie Ci się podoba i popytaj czy dana osoba jest zadowolona i jakiego konkretnie pokrycia użyto. Ja właśnie tak zrobiłam. Widziałam naszą blachę na kilku domach, również na tych, którą kładł nasz dekarz. Dzięki temu dowiedziałam się jakiego konkretnie modelu blachy szukam. Z większym spokojem utwierdziłam się w naszym wyborze.

Podsumowanie

Wiadomo, że każdy materiał ma swoje wady i zalety, o czym przekonasz się na każdym etapie budowy. Wybór nigdy nie jest łatwy, a jego ciężar w przypadku istotnych elementów, które będą służyły wiele lat tym bardziej. Dociekaj i szukaj odpowiedzi u osób, które już sprawdziły dane rozwiązanie. Nie sugeruj się powszechną opinią, bo może ona dotyczyć zupełnie innego produktu lub innego producenta.

Zapraszam do pozostałych wpisów odnośnie dachu:

  1. Budowa dachu w domu jednorodzinnym na naszym przykładzie.

  2. Dach dwuspadowy – budowa i pokrycie.

  3. Problemy z dachem, które nas dotknęły

 

2 komentarze

  • DawidB

    Witam,
    wiele się czyta, że pokrycie dachu na rąbek, powoduje hałasy nie tylko podczas opadów deszczu, ale również podczas wiatrów. Zaobserwowała Pani takie nieporządane efekty? Jeśli tak, to jak silne? Z góry dziękuję za odpowiedź.
    Pozdrawiam.

    • Malgorzata_Kruszewska

      Dzień dobry. Jeżeli chodzi o wiatr, blachy w ogóle nie słyszymy. Jeżeli chodzi o deszcz to słychać go w części dziennej z wysokim sufitem, ale na pewno nie jest to hałas, który jakoś szczególnie doskwiera np. podczas rozmowy. Być może zaletą w tym wypadku jest pełne deskowanie i wełna?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *