Zalety i wady mieszkania w domu
Ca znajdziesz w tym wpisie
Nowy rok 2020!
Przełom roku to czas, w którym czujemy, że coś się kończy, a coś innego zaczyna. Coraz częściej słyszę, że określenie postanowień noworocznych zastępują postawione sobie cele. Czy nasz dom był takim postanowieniem lub celem? Nie, nasz dom to była naszą potrzebą i marzeniem. Poniżej przeczytasz jakie są według mnie zalety oraz wady mieszkania w domu jednorodzinnym.
Jak nam się mieszka
Nowy rok skłonił mnie do przemyśleń odnośnie naszego domu, ponieważ na przełomie starego i nowego roku, częściej niż zwykle usłyszałam pytanie: Jak Wam się mieszka? Odpowiedź jest jedna, choć nie jednoznaczna. Mieszkanie w domu, jak w każdym innym innym miejscu, czy to mieszkaniu, kamienicy, bliźniaku, segmencie czy innym miejscu, ma oczywiście swoje wady i zalety.
Pomysły na powiększenie mieszkania, kupno segmentu, budowę czegoś własnego, mnożyły się w zawrotnym tempie. Decyzję o kupnie działki podjęliśmy jeszcze przed narodzinami Oli. Oboje z mężem lubimy minimalizm, przestrzeń wolną od zbędnych drobiazgów, wprowadzających ogólny chaos. Niestety po narodzinach Oli z biegiem czasu rzeczy przybywało, a my coraz gorzej znosiliśmy widok naszego mieszkania, w którym robiło się coraz ciaśniej. Pomimo dodawania kolejnych szaf i schowków, część rzeczy i tak się w nich nie mieściła. Przestaliśmy czuć się w naszym mieszkaniu komfortowo, brakowało nam przestrzeni, którą tak lubimy i dlatego (w skrócie) podjęliśmy decyzję o budowie domu.
Zalety mieszkania w domu
1. Przestrzeń
Zaletą budowy domu jest nie tylko większa powierzchnia, ale również jej odpowiednie zagospodarowanie. Obecnie metraż jest trzy razy większy niż w naszym mieszkaniu i choć (jak się teraz okazuje) powierzchnia jest trochę za duża jak na nasze potrzeby, to wykorzystujemy ją z radością.
Przestrzeń dla każdego z domowników to coś o czym marzyliśmy. My mamy sypialnię, czyli oazę spokoju, w której nic nas nie rozprasza, ponieważ jest w niej zachowany minimalizm kolorów oraz przedmiotów. Nasza sypialnia przestała być już garderobą, biurem, biblioteczką oraz pokojem dziecinnym. Ma wyłącznie funkcję sypialni, w której odpoczywamy. Ola ma swój własny pokój, w którym może spędzać czas tak jak lubi i otaczać się rzeczami i zabawkami, którymi lubi się bawić. Większa przestrzeń, oznacza również to, że możemy każdy osobno zająć się swoją aktywnością na którą mamy w danej chwili ochotę, bez przeszkadzania drugiej osobie. To jest to czego nam brakowało w naszym mieszkaniu.
Wspólnie możemy korzystać z przestrzeni salonu, w którym znajduje się duży stół oraz wygodna kanapa. Jest to miejsce w domu z którego korzystamy razem. Dzięki tej przestrzeni, spotkania w większym gronie stały się o wiele bardziej przyjemne.
Sam fakt, że nie musimy upychać rzeczy w każdej wolnej przestrzeni, powoduje to, że wszystko ma swoje miejsce, do którego jest swobodny dostęp.
Kolejną zaletą większej przestrzeni jest możliwość posiadania spiżarni. Spiżarnia była jednym z głównych założeń projektu (o naszych założeniach co do projektu możesz przeczytać w tym wpisie). Lubię gotować i mieć chociaż niewielkie zapasy, a dzięki temu pomieszczeniu, zakupy robimy po prostu rzadziej. Rzeczy, które zazwyczaj są upychane w kuchni, spokojnie mają swoje miejsce na półkach w spiżarni. Znajduje się tu również druga lodówka, która w razie potrzeby idealnie rozwiązuje problem małej lodówki w zabudowie.
Większa przestrzeń to również druga łazienka czy posiadanie dodatkowego pokoju, który jest pokojem gościnnym, biblioteczką oraz miejscem do pracy przy biurku.
Nasz dom i jego przestrzeń to dla nas miejsce, w którym się dobrze czujemy a tym samym jest to miejsce, w którym wypoczywamy.
2. Goście
Niebywałą przyjemnością stało się przyjmowanie gości. Już się nie martwię czy się pomieścimy. Dom spowodował to, że nasza Ola i dzieci znajomych mają swój kąt do zabawy, czy to w domu czy na zewnątrz. My dorośli, prawdziwie cieszymy się swoim towarzystwem, ponieważ dzieci zatapiają się w swoim świecie. Kiedy chcemy spędzać czas razem możemy skorzystać z przestrzeni wspólnej. W każdej chwili jednak możemy znaleźć przestrzeń prywatna dla siebie, nie przeszkadzając sobie wzajemnie. Myślę, że komfort przestrzenny czują również nasi goście, którzy mają możliwość zostania na noc. Nie śpią już na podłodze w salonie (w komunikacji pomiędzy łazienką i kuchnią) tak jak to było w starym mieszkaniu. Teraz możemy zaproponować im łóżko w pokoju “gościnnym” co jest wygodniejsze nie tylko dla gości, ale również dla nas, domowników.
3. Decyzyjność odnośnie wyglądu i funkcjonalności
Zaletą domu jest to, że mogliśmy od początku do końca decydować o tym jak będzie wyglądał, jakie będzie miał funkcje, jakie rozwiązania w nim zastosujemy. Budując dom masz wiele decyzji do podjęcia, które często uważasz za przekleństwo, ale właśnie to jest zaletą posiadania domu. Możesz sam zdecydować czego potrzebujesz i masz większe pole manewru odnośnie realizacji tych potrzeb, ogranicza Cię już tylko budżet;). W niczym nie jesteś zależny od spółdzielni czy wspólnoty. Decyzje podejmujesz wyłącznie według własnego gustu, upodobań czy przekonania.
4. Działka
Zaletą mieszkania w domu jest to, że mamy działkę (u nas na mazowszu podwórko). Ogród, który wymaga pracy sam w sobie daje również satysfakcję oraz przyjemne zmęczenie. Jest prywatną oazę spokoju dla nas, a dla Oli jest przestrzenią do zabawy latem i zimą. Taras, na którym możemy spożywać posiłki na świeżym powietrzu, nie da się porównać do kawy nawet na najbardziej przyjemnym balkonie. Mieszkając w bloku szukaliśmy miejsc, w których mogliśmy pospacerować, zrobić sobie piknik, spotkać się z kimś gdzieś na zewnątrz, zjeść obiad w restauracji posiadającej ogródek. Teraz nie musimy szukać, spędzanie czasu na świeżym powietrzu możemy realizować bez zbędnego planowania.
5. Prywatność
W domu robisz co chcesz, słuchasz muzyki kiedy chcesz, zapraszasz gości, o której chcesz. Mogę włączyć pralkę nawet po godzinie ciszy nocnej, czego nie robiliśmy mieszkając w mieszkaniu. Jesteśmy niezależni i to jest naprawdę ogromna zaleta mieszkania we własnym domu.
6. Cisza
Nasz dom zlokalizowany jest ok. 4 km od centrum miasta i niebywałe, jak bardzo ta odległość przekłada się na ciszę. Pomimo tego, że nasza wieś jest dość gęsto zabudowana, panuje tu spokój i cisza. Nocą widać tylko światło księżyca i słychać szczekanie psów w oddali. Po prostu lepiej odpoczywamy z dala od zgiełku i hałasu miasta.
7. Swoboda
Podwórko jest placem zabaw, na który nie musimy się przygotowywać, “ogarniając się“. Po prostu otwieramy drzwi i już jest zabawa. Swoboda tego, że my jesteśmy w domu lub na podwórku, a Ola bezpiecznie może się bawić na zewnątrz, jest naprawdę nieoceniona.
8. Kominek
Kolejną zaletą domu w przeciwieństwie do mieszkania w bloku, jest kominek. Dopiero w tym roku się z nim oswajamy i czerpiemy więcej przyjemność z jego ciepła. Osobiście nie jestem zwolenniczką zbyt ciepłych pomieszczeń, ale są takie dni, kiedy sam widok płomieni zmienia nastawienie i daje poczucie błogości i relaksu.
9. Zwierzęta
Dom to przestrzeń, w której jestem w stanie wyobrazić sobie u nas jakieś zwierzę. W związku z tym, że determinacja Oli do opieki nad pupilem jest ogromna, podjęliśmy decyzję o powiększeniu rodziny o kotka. Mam nadzieję, że wspólnie będziemy czerpać radość z naszego domu.
10. Jedzenie
To co w większości przypadków uznajemy za wadę czyli odległość od centrum możemy przekuć na zaletę. Rzadziej jadamy na mieście 🙂. Odległość od restauracji spowodowała, że głównie przygotowujemy posiłki w domu. Nawet pizze wybieramy własnej roboty, ponieważ ta z dowozu, zazwyczaj jest zimna i mniej smaczna:)
11. Samochód
Niewątpliwą zaletą jest to, że nie musimy martwić się o problemy z parkowaniem samochodu. Nasze samochody mają swoje miejsce pod wiatą, więc nie ma już mowy o jeżdżeniu po osiedlu i szukaniu miejsca do parkowania. To taka mała zaleta również dla naszych gości, którzy oprócz miejsca na naszym podwórku mogą zostawić samochód przed ogrodzeniem.
Wady mieszkania w domu
1.Budowa
Wadą sama w sobie może się okazać proces budowy domu. W zależności od tego jaką metodą zamierzasz się budować, jak dużo czasu posiadasz i ile z niego jesteś w stanie poświęcić swojej budowie. Od tego jakimi środkami dysponujesz, czy robisz to z kredytem czy za gotówkę. Dużo zależy od tego na jaką ekipę trafisz i jak dużo masz cierpliwości. Czy chcesz zamieszkać od razu, czy możesz sobie pozwolić na dłuższe etapy budowy. Zmiennych w procesie budowy jest tak wiele, że niektóre elementy, lub całość może się okazać dla Ciebie ogromną wadą. Kompromisem w tym przypadku jest kupno gotowego domu i dostosowanie go do swoich potrzeb najlepiej jak to możliwe.
2. Konserwacje i przeglądy
Według mnie największa wadą domu to odpowiedzialność za jego stan techniczny i wygląd. Musisz pamiętać o wszystkich sprawach technicznych. Przeglądzie pieca, rekuperacji, komina czy innych urządzeń. To sprawy, o które w odpowiednim czasie trzeba zadbać. W domu oczywiście wszystkim musisz się zając sam. Nie ma zarządcy budynku, który będzie pamiętał za Ciebie o przeglądach i umówi serwisanta. A przecież w niektórych przypadkach bez regularnego serwisu, gwarancja nie jest uwzględniana. To tylko pokazuje, że konsekwentne dbanie o dom może popłacać.
W mieszkaniu w bloku dostawaliśmy informację, że w danym terminie będzie odbywał się przegląd. Konserwacje odbywały się często bez naszej wiedzy, ale najważniejsze, że wszystko działało. Gdy rano wychodząc widziałam zepsutą klamkę, a w ciągu dnia zdążyłam o niej zapomnieć, po powrocie z pracy klamka była już naprawiona. Trochę za tym tęsknię, a mimo to nie zamieniła bym tego z powrotem.
Są jeszcze rzeczy, które musimy robić sami, chociażby koszenie trawy, grabienie liści, odśnieżanie, sprawdzanie drożności rynien, spuszczanie wody z instalacji na zimę, przygotowywanie śmieci do odbioru i inne drobne naprawy i konserwacje, których w domu nie brakuje.
3. Koszty
Dom to wygoda urządzeń, które ułatwiają i poprawiają komfort życia. W domu możemy sobie na nie pozwolić, chociażby ze względu na to, że jest dla nich miejsce. Wiąże się to jednak z większymi kosztami utrzymania. Przeglądy wykonywane są przez serwisantów poszczególnych firm, wiec oprócz pamiętania o nich, trzeba pomyśleć również o okresowych kosztach. W bloku fundusz remontowy rozkładany jest na ilość mieszkańców oraz na składki miesięczne. W przypadku domu wydatki mogą skumulować się w jednym czasie. Wymaga to więc od nas również umiejętnego planowania budżetu domowego. Nie wspomnę już o jakiejś niespodziewanej i drogiej naprawie urządzenia. W domu jednorodzinnym koszty utrzymania domu czyli jego ogrzewanie czy koszty prądu również się zwiększają.
4. Odległość od miasta
Odległość od miasta choć w naszym przypadku jest niewielka, to jednak bliskość sklepów, przedszkola, restauracji czy dostępu do innych aktywności wiąże się z dojazdem samochodem. Dlatego wszystko trzeba planować z odpowiednim wyprzedzeniem. Oczywiście wiąże się to z dbaniem o to żeby auto było sprawne. Często funkcjonowanie rodziny z dzieckiem (zwłaszcza w wieku szkolnym) wymaga posiadania dwóch samochodów. Bez nich funkcjonowanie w domu na obrzeżach miasta może być trudne.
5. Sprzątanie
Większa powierzchnia to oczywiście zaleta. Wadą jest to, że trzeba ją sprzątać, a to z kolei zajmuje więcej czasu niż w przypadku mieszkania. Dla tych którzy tego nie lubią bałaganu ale równie mocno nie lubią sprzątać może to być dużą wadą mieszkania w domu.
6. Niewykorzystana przestrzeń
Wadą w domu może się okazać niewykorzystana przestrzeń, za która już zapłaciłeś podczas budowy, ale również nadal będziesz płacił za jej utrzymanie. Dlatego tak ważne jest możliwie dogłębnie rozpoznanie swoich potrzeb żeby ten element jak najbardziej ograniczyć. Zoptymalizować dom maksymalnie do swoich potrzeb. Dodam, że nie znam jeszcze takiej osoby, której się to udało.
7. Gorszy dostęp do mediów
Mieszkając w domu za miastem, tak jak w moim przypadku, wadą jest często ograniczony dostęp do mediów. Działki często nie są uzbrojone w wodę, kanalizację czy gaz. Dla nas największym problemem jest bardzo słaby zasięg operatorów sieci komórkowych oraz brak dostępu do internetu szerokopasmowego.
Zalety i wady mieszkania w domu – podsumowanie
W moim przypadku i osobistym bilansie mieszkanie w domu wypada zdecydowanie na plus. Dom to spełnienie naszych potrzeb i naszego marzenia. Mieszkanie w domu oprócz większego zaangażowania w sprawy domowe, oznacza dla mnie wygodne życie po swojemu, na własnych warunkach. Na chwile obecną nie wyobrażam sobie powrotu do mieszkania, nawet gdyby miało mieć zbliżoną powierzchnię do naszego domu. Cenię sobie tą przestrzeń, niezależność i spokój we własnych czterech ścianach. Dlatego na pytanie: Jak Wam się mieszka? Pomimo tych kilku wad z pełnym przekonaniem odpowiadam, że bardzo dobrze. Żyje nam się wygodnie, przyjemnie i z większą uważnością na to co tu i teraz. Każdego kto rozważa budowę domu, zawsze będę dopingowała do tego kroku bo jest to naprawdę warte pewnych poświęceń.
Jeżeli masz ochotę możesz pobrać bezpłatny poradnik “Jak przygotować się przed budową domu.” Kliknij
4 komentarze
nowoczesne-lozka
Ogromną zaletą mieszkania w domu jest to, że możemy mieć wnętrza dokładnie takie jak chcemy. Sypialnia z własną garderobą i osobistą łazienką raczej nie jest spotykana w mieszkaniach, tak jak ogromne okna od sufitu do podłogi.
Malgorzata_Kruszewska
Zgadzam się. Swoboda w dostosowaniu domu do swoich potrzeb i upodobań to niewątpliwa zaleta.
Wojtek
Dla mnie bardzo istotnym elementem jest jeszcze fakt, że dom, jaki by nie był, stoi na moim gruncie. Jak mawiają starzy ludzie – choćby bomba p…. ła i zostanie dziura to ziemia jest dalej twoja. Poza tym, każdy kto mieszkał w budownictwie wielorodzinnym wie jak może uprzykrzyć życie innym chociażby jeden niedostosowany społecznie sąsiad. O tak skrajnych przypadkach jak odkręcanie gazu w celach samobójczych albo przypadki domorosłych saperów nie wspomnę. W przypadku domu to ryzyko drastycznie spada. Zawsze jest bufor bezpieczeństwa choćby przed hałasem, w postaci przestrzeni zielonej i izolacji domu.
Malgorzata_Kruszewska
Dziękuję za komentarz. Masz rację, brak wspomnianych przez Ciebie problemów to niewątpliwie zalety mieszkania w domu.