zalety-wyboru-projektu-indywidualnego
Bez kategorii

Zalety wyboru projektu indywidualnego

Decydując się na budowę domu, mamy do wyboru dwie możliwości. Pierwszą jest kupno gotowego, katalogowego projektu domu, który nie zawsze spełnia wszystkie wymagania i potrzeby inwestorów. Takie rozwiązanie często wiąże się z koniecznością dostosowywania projektu oraz nanoszenia poprawek. Drugą możliwością, jest powierzenie projektu domu architektowi. Celowo użyłam słowa “powierzyć”, ponieważ zaprojektowanie budynku domu jednorodzinnego, jest bardzo odpowiedzialną pracą. Zadaniem architekta jest stworzenie projektu zgodnie z potrzebami, wymaganiami, stylem życia i wizją inwestorów. Jednocześnie zaproponowanie rozwiązań, które są dostosowane do budżetu przyszłych domowników, oraz miejsca, w którym chcą aby powstał ich dom. My zdecydowaliśmy się na tą drugą możliwość, dlatego wiem, jakie są zalety wyboru projektu indywidualnego.

W poniższym wpisie przeczytasz o tym jakie są zalety wyboru projektu indywidualnego:

  • dom dostosowany do Twoich potrzeb,
  • nietuzinkowy i oryginalnym projekt,
  • dostosowanie budynku w przypadku nietypowej działki,
  • posiadanie kompletu dokumentów,
  • doradztwo w kwestiach wyboru rozwiązań oraz technologii budowy,
  • kontakt z architektem w przypadku wątpliwości lub niejasności dotyczących budowy,
  • uniknięcie wprowadzania kosztownych zmian w gotowym projekcie,
  • korzystanie z doświadczenia architekta i sprawdzonych rozwiązań.

Niepodważalna zaletą wyboru projektu indywidualnego jest dostosowanie domu do Twoich potrzeb od początku do końca. Oczywiście do Ciebie i Twojej rodziny, waszego stylu życia, wizji tego w czym się dobrze czujecie, co lubicie, a czego zupełnie nie akceptujecie. Projekt indywidualny to możliwość realizacji swoich wizji, marzeń i pomysłów pod okiem doświadczonej osoby. Architekt, na podstawie zebranych danych oraz swojej wiedzy, jest w stanie określić czy zastosowanie danych rozwiązań jest możliwe. Projekt indywidualny jest esencją funkcjonalności i estetyki dostosowanej do potrzeb inwestora, zupełnie jak w układance.

Zalety-wyboru-projektu-indywidualnego

 

Decydując się na projekt indywidualny, możesz liczyć na oryginalny wygląd Twojego domu. Nie zawsze jest to aż tak istotne, natomiast połączenie potrzeb mieszkańców z nietuzinkowym wyglądem, często tworzy mieszankę idealna. Unikatowe rozwiązania powodują to, że dom sprawia jeszcze więcej przyjemności, również ze względu na swoją estetykę. Czasem patrzysz na niepozorny budynek, zwykłą “kostkę”. W środku natomiast, może posiadać nietypowe rozwiązania, które ułatwiają funkcjonowanie członków rodziny (np. gabinet w domu, z oddzielnym wejściem z zewnątrz).

Nietypowa działka to czasami problem dla inwestora. Tak było w naszym przypadku, ponieważ część naszej działki zajmował teren zielony (pisałam o tym we wpisie o błędzie jaki popełniliśmy przy zakupie działki). Znalezienie gotowego projektu w tym wypadku byłoby wyzwaniem. Pierwsze spotkania w biurach projektowych przekonały nas, że nie powinniśmy dłużej szukać gotowego projektu. Architekt z biura Z3Z Architekci, z którym nawiązaliśmy współpracę, podszedł do naszego “problemu” w nietypowy sposób. Ucieszył się mówiąc nam, że im trudniejsza działka, tym ciekawszy projekt na niej powstanie:) Oczywiście baliśmy się, że spełni się powszechna opinia o tym, że powstanie wymyślny, skomplikowany, nowatorski projekt, z rozwiązaniami tak drogimi, że nie będzie nas na nie stać. Obawy odnośnie tego, że architekt zaufa wyłącznie swojej nieograniczonej wyobraźni, na szczęście się nie sprawdziły. Stało się tak dlatego, że trafiliśmy w dobre ręce, gdzie proponowano nam różne rozwiązania, ale również podążano za naszą wizją oraz budżetem. Właśnie tak, dzięki naszej nietypowej działce powstał prosty a zarazem oryginalny projekt naszego domu.

Zalety-projektu-indywidualnego

zalety-projektu-indywidualnego

 

 

Kolejną zaletą wyboru projektu indywidualnego, są dokumenty. Listę dokumentów niezbędnych do uzyskania pozwolenia na budowę, otrzymaliśmy drogą mailową, zaraz po pierwszym spotkaniu. Dzięki temu z odpowiednim wyprzedzeniem wiedziałam jakie dokumenty będą potrzebne. Kompletny projekt wraz z zebranymi dokumentami w naszym imieniu składało biuro Z3Z Architekci. Miało to realny wpływ ponieważ odciążyło mnie z kolejnej wizyty w urzędzie, a tych w procesie budowy jest i tak wystarczająco dużo. Dzięki temu Wydziału Architektoniczno – Budowlany miał również bezpośredni kontakt z biurem architektonicznym w przypadku niejasności lub wątpliwości związanych z projektem. Na szczęście w naszym przypadku obyło się bez żadnych komplikacji i decyzję z pozwoleniem otrzymaliśmy po niespełna miesiącu oczekiwania.

Zanim biuro Z3Z  przystąpiło do prac projektowych, odbyliśmy rozmowę, na temat materiałów jakich chcemy użyć do budowy naszego domu. Niestety jako kompletni laicy, którzy w zasadzie przyszli kupić projekt, a nie myśleć o materiałach budowlanych, nie byliśmy w stanie odpowiedzieć na większość pytań. Rozmawialiśmy na temat materiałów, które mogą być użyte w całym procesie budowy domu, nie tylko odnośnie technologii w jakiej ma on powstać. Poruszenie tych kwestii już na pierwszym spotkaniu pokazało nam jak wielu rzeczy jeszcze nie wiemy, oraz ile decyzji związanych z budową jest przed nami.

W całym procesie jakim jest budowa, pojawia się wiele pytań, wątpliwości, czasem pomysłów na zmiany, które mogą korzystnie wpłynąć na budżet lub efekt wizualny. Istotną kwestią było to, że mogliśmy udać się ze wszystkimi pytaniami dotyczącymi budowy i projektu właśnie do architekta i jego współpracowników. W momencie wątpliwości lub niejasności, w kwestiach ponownego przeliczenia parametrów, zmiany materiału, czy też wątpliwości odnośnie konstrukcji. Zawsze mieliśmy się do kogo zwrócić. Projekt obejmował nadzór autorski, który “polega na adekwatnym do potrzeb konsultowaniu prac budowlanych i wyjaśnianiu niejasności powstałych na przykład przez niezrozumienie założeń projektu lub inne zdanie wykonawcy na temat przyjętych rozwiązań budowlanych.” Biuro architektoniczne było w kontakcie z nami, oraz z naszym kierownikiem budowy. Czasem sytuacja na budowie jest bardzo dynamiczna, decyzję trzeba podjąć szybko. Tym bardziej dobrze jest móc liczyć na wsparcie ze strony projektanta, który rozwieje wątpliwości.

Gotowy projekt jest tańszy niż projekt indywidualny, możemy go kupić już za 2000 zł. Rzadko jednak zdarza się, żeby inwestorzy decydowali się na gotowy projekt, bez wprowadzania w nim zmian. Po drodze okazuje się, że tak naprawdę chcesz kupić projekt, bo podoba Ci się jego bryła. Żeby jednak był idealny, chcesz zamienić miejscami pomieszczenia, powiększyć kuchnię, dodać łazienkę, przesunąć schody i dodać kominek. Zmian projektowych i konstrukcyjnych robi się dużo, a każda z nich kosztuje. Oczywiście to jakie są koszty adaptacji projektu, zależy na kogo się zdecydujesz aby naniósł poprawki i jaki model współpracy przyjmiecie. Koniec końców może się okazać, że zostajesz z projektem, który podoba Ci się częściowo, ponieważ niektóre zmiany nie są możliwe. Pocieszasz się jednak, że przynajmniej podoba Ci się z zewnątrz. Tylko jak zaczynasz podliczać koszty okazuje się, że różnica w projekcie indywidualny/gotowy robi się już tak niewielka, że zaczynasz się zastanawiać czy czas spędzony na kombinowaniu, był tego wszystkiego wart. Uważam, że brak wprowadzanie kosztownych zmian, jest zaletą projektu indywidualnego. Po spotkaniach w sprawie projektu indywidualnego wiem, że ceny projektu uszytego na miarę wahają się w granicach 80zł – 120zł za m2, choć zdarzyła się oferta za 300zł/m2. Pamiętaj, że cenę zawsze można negocjować. Ustaloną kwotę płacisz najczęściej w transzach. Ostatnie rozliczenie następuje w momencie, kiedy jesteś w pełni zadowolony z efektów współpracy, a projekt spełnia Twoje oczekiwania.

zalety-projektu-indywidualnego

 

Ostatnią zaletą projektu indywidualnego, jaką chcę się z Tobą podzielić jest moje spostrzeżenie odnośnie wiedzy architekta. Przypuszczam, że nie jest to zaleta tylko projektu indywidualnego, taką mam nadzieję. Decydowaliśmy się na konkretne biuro, ponieważ śledziliśmy ich pracę i widzieliśmy ich portfolio. Jest to ważne w kontekście pracy nad projektem indywidualnym. Wiedza nabyta z doświadczenia z pracy z innymi, pozwala się rozwijać i poznawać różne potrzeby ludzi. Architekt wraz z każdym kolejnym, zadowolonym klientem jest bogatszy o wiedzę i doświadczenie. Jeżeli potrafi słuchać to może podpowiedzieć rozwiązania, które komuś w podobnej sytuacji do Twojej, świetnie się sprawdziły. Zdobytą wiedzę może wykorzystać przy kolejnej współpracy, uświadamiając inwestorom potrzeby, o których sami nie mieli pojęcia.


W związku z tym, że zdecydowaliśmy się na projekt indywidualny, wymieniłam Ci jego zalety. Nie oznacza to jednak, że jest to jedyna słuszna droga. Możesz jak większość uważać, że projekt indywidualny jest zbyt kosztowny oraz wymaga poświęcenia więcej czasu na rozmowy z architektem i dopracowywanie projektu. W naszym przypadku mimo wszystko uważam, że była to dobra decyzja. Przekonała nas do tego nie tylko nietypowa działka, ale przede wszystkim zrozumieliśmy, że projekt domu to absolutna podstawa. Podczas budowy domu zawsze porównujemy, analizujemy, optymalizujemy koszty. Zazwyczaj jest to opcja “coś za coś”. Chcąc wybudować dom, o którym marzyliśmy nie chcieliśmy iść na kompromis. To właśnie projekt jest podstawą budowy domu. Płacimy za ideę, którą on kryje, a dopiero później za materiał, kierownika budowy, wykonawców. Dom jest inwestycją na lata, w związku z czym koszt projektu rozkłada się w czasie. Wiem, że w naszym przypadku, warto było go ponieść.

2 komentarze

  • Stefan

    Warto postawić na projekt indywidulany, ze względu na to, że możemy dostosować go do swoich potrzeb. Poza tym, możliwe jest dzięki temu dopasowanie budynku do nietypowej działki. Zazwyczaj takie projekty charakteryzuje nietuzinkowy i oryginalny wygląd.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *